Pracownicy PKP PLK dostaną 115 zł podwyżki

Pracownicy PKP PLK dostaną 115 zł podwyżki

PODZIEL SIĘ

Związki zawodowe działające w PKP Polskich Liniach Kolejowych podpisały z zarządem spółki porozumienie dotyczące wzrostu płac i dobrowolnych odejść. Tym samym związkowcy zawiesili zaplanowane na 30 maja referendum strajkowe.

Fot. Rafał Wilgusiak

Porozumienie zawarte 24 maja zacznie obowiązywać od 1 czerwca.

- Domagaliśmy się podwyżek nie mniejszych niż 150 zł, pracodawca proponował wzrost płac tylko o 90 zł. W rezultacie krakowskim targiem udało nam się wynegocjować 115 zł wzrostu uposażenia zasadniczego dla każdego pracownika PKP PLK. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się nam wynegocjować kolejne podwyżki, bo w porozumieniu zawarliśmy zapis obligujący pracodawcę do podjęcia kolejnych rokowań płacowych- mówi Stanisław Kokot, rzecznik prasowy Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ Solidarność.

Podczas negocjacji strony ustaliły też szczegóły programu dobrowolnych odejść (PDO) w spółce, który zostanie rozpisany na kilka lat. Pracownicy, którzy się zdecydują skorzystać z programu, w zależności od stażu pracy otrzymają odprawy w wys. 15 tys. zł, 12 tys. zł lub 8 tys. zł. Do 2015 r. zatrudnienie w PKP PLK ma zostać zmniejszone o 4,5 tys. pracowników.

- W większości mają to być odejścia naturalne. Zarząd przewiduje, że w 2012 r. z PKP PLK odejdzie 1 tys. pracowników, w 2013 r. 1,3 tys., w 2014 r. z PDO skorzysta 1,2 tys., a w 2015 r. 1 tys. osób - informuje Stanisław Kokot.

Podpisane porozumienie oddala widmo strajku w spółce, będącej narodowym zarządcą infrastruktury. 15 maja 2012 r. w wyniku niepowodzenia rozmów płacowych działające w PKP PLK związki zawodowe powołały Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Do 30 maja w spółce miało zostać przeprowadzone referendum strajkowe, a do 4 czerwca związkowcy planowali zorganizować dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

Jak zaznaczył Kokot, związkowcy nie odwołują tych działań, lecz je zawieszają do czasu realizacji porozumienia.