Aleksandrów bez pociągów do Ciechocinka

Aleksandrów bez pociągów do Ciechocinka

29 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Nie ma szans na reaktywację pociągów na linii Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek. Starostwo w Aleksandrowie nie ma na to pieniędzy. Ale może za dwa, trzy lata będzie tramwaj lub autobus.

Fot. Jakub Czarny

Zgodnie z postanowieniami ustawy o publicznym transporcie zbiorowym z 16 grudnia 2010 r. organizacja komunikacji na linii kolejowej, która znajduje się na obszarze jednego powiatu należy do zadań właściwego starostwa powiatowego. Jedną z kilku linii kolejowych w Polsce, której to postanowienie dotyczy jest połączenie Aleksandrowa Kujawskiego z Ciechocinkiem.

Urząd nie zapewni pociągu
Ruch pociągów między miastami zawieszono 11 grudnia 2011 r. Na mocy nowej ustawy Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dotychczasowy organizator przewozów kolejowych, nie zamówił pociągów. Starostwo powiatowe nie mając środków na prowadzenie przewozów pasażerskich bezskutecznie nalegało na urząd marszałkowski na dalsze prowadzenie przewozów. Ale urząd nie jest już odpowiedzialny za utrzymanie komunikacji na tej linii.

– Popieramy wznowienie ruchu pociągów do Ciechocinka i będziemy pomagać w tym starostwu, jednak wszystko zależy od decyzji starosty – mówi Bartosz Nowacki, dyrektor Departamentu Transportu Publicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Starosta Aleksandrowa, Wioletta Wiśniewska, informuje zaś, że powyższe zadania przekazano powiatom bez zabezpieczenia środków finansowych na ich realizację.

– Ponieważ pociągi na linii 245 Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek były mało zapełnione, przychody ze sprzedaży biletów w niewielkim stopniu pokrywały koszty uruchomienia pociągów. W celu całkowitego pokrycia kosztów utrzymania przewozów na dotychczasowym poziomie szacunkowa stawka dofinansowania (różnica między przychodami a kosztami) do 1 pociągokilometra powinna wynosić ok. 22,00 zł, co daje kwotę około 1,15 mln zł – dodaje Wiśniewska.

Trzeba czekać
Powiat nie może podjąć się finansowania przewozów, ponieważ na togo nie stać. Pozycja ta stanowiłaby ok. 2–3 proc. budżetu powiatu.

Korespondencja i rozmowy z Urzędem Marszałkowskim oraz władzami miast Aleksandrowa i Ciechocinka oraz wójtem gminy Aleksandrów Kujawski trwają nadal, jednak nie przewiduje się szybkiego rozwiązania problemu.

– Rozważana jest możliwość uruchomienia jednoczłonowego elektrycznego zespołu trakcyjnego, powiatowej linii tramwajowej lub w ramach publicznego transportu zbiorowego autobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Zadanie to może jednak być zrealizowane dopiero na przestrzeni dwóch, trzech lat – mówi Wioletta Wiśniewska.