PKP Intercity utrudnia życie rowerzystom

PKP Intercity utrudnia życie rowerzystom

05 czerwca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Przewoźnik, zwiększając od 1 czerwca liczbę pociągów TLK objętych całkowitą rezerwacją miejsc ograniczył możliwość podróżowania pasażerom z rowerami. W tego rodzaju pociągach rowery można przewozić wyłącznie w tzw. wagonie rowerowym. A te posiada jedynie 26 spośród 82 pociągów objętych rezerwacją.

Fot. Mikołaj Manowski

Jeszcze niedawno całkowita rezerwacja miejsc obowiązywała w 14 pociągach TLK uruchamianych przez spółkę PKP Intercity. Od 1 czerwca miejscówki należy wykupić już w 82 pociągach Twoich Linii Kolejowych. Większość z nich to połączenia nocne, kursujące w długich relacjach.

Według regulaminu PKP Intercity, podróżny w pociągu TLK może przewozić rower odpłatnie (za 9,10 zł) w wagonie klasy 2 na dowolną odległość. Przewoźnik stawia jednak warunek – rower musi być przewożony w miejscu do tego wyznaczonym. Jednym z nich jest specjalnie do tego przeznaczony wagon rowerowy. W tych składach TLK, które nie zostały objęte rezerwacją, w przypadku gdy nie ma wagonu rowerowego pasażer może trzymać rower w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu. Pod warunkiem, że nie są to wagony sypialne i kuszety. Natomiast w pociągach TLK objętych obowiązkową rezerwacją miejsc do siedzenia rowery można przewozić wyłącznie w wagonie rowerowym.

Sprawdziliśmy, ile składów TLK objętych rezerwacją miejsc będzie miało wagon rowerowy. Okazuje się, że tylko jedna trzecia z nich.

- Wyznaczenie miejsc, w których można przewozić rowery ma na celu zapewnienie naszym podróżnym komfortu podczas korzystania z usług PKP Intercity – mówi Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity. Dodaje,  że w trosce o  komfort pasażerów w pociągach TLK objętych rezerwacją miejsc nie ma możliwości przewozu rowerów w przedsionkach wagonów.

- Mając świadomość pewnych ograniczeń zapewniam, że nasza oferta dla osób podróżujących z rowerami będzie rozwijana. Nasze inwestycje w tabor zakładają dostosowywanie wagonów do przewozu rowerów. Również planując zakup wagonów bierzemy tę kwestię pod uwagę – zaznacza Beata Czemerajda.

Lista pociągów TLK objętych całkowitą rezerwacją miejsc, które posiadają wagon rowerowy