Birma odbuduje Kolej śmierci

Birma odbuduje Kolej śmierci

06 czerwca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Po prawie 70 latach kolej na nowo połączy Tajlandię z Birmą. Prace nad studium wykonalności pierwszego odcinka rozpoczną się już w październiku 2012 r.

Fot. Ahoerstemeier, Wikimedia

Połączenie kolejowe między Bangkokiem, stolicą Tajlandii a Rangun - największym miastem Birmy, zwane Koleją śmierci istniało w czasie drugiej wojny światowej. Zostało wybudowane przez przebywających w japońskiej niewoli alianckich żołnierzy. Swą sławę zawdzięcza filmowi „Most na rzece Kwai”.

Łączna długość całej trasy między birmańskim Rangun a Bangkokiem w Tajlandii wynosi 424 km. Wzdłuż torów planowana jest również budowa  drogi asfaltowej. Birmański minister kolei Aung Min zapowiedział agencji AFP, że prace nad studium wykonalności pierwszego odcinka łączącego Rangun z przejściem granicznym na Przełęczy Trzech Pagód rozpoczną się już w październiku 2012 r. Długość tej trasy wyniesie ok 105 km.

- Mamy zamiar przywrócić to połączenie kolejowe do życia – mówi minister Aung Min. – Sąsiednie kraje zgłosiły chęć pomocy w jej odbudowie. Chcielibyśmy, by pierwsze pociągi pojechały tędy za 3-4 lata – dodaje.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Sąd przyznał rację PKP PLK w sporze z UTK Sąd przyznał rację PKP PLK w sporze z UTK
Następny artykuł PR gotowe na EURO, chociaż tabor ten sam PR gotowe na EURO, chociaż tabor ten sam