Świdnik: zelektryfikują linię na lotnisko

Świdnik: zelektryfikują linię na lotnisko

07 czerwca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Do marca 2013 roku linia kolejowa łącząca centrum Lublina z lotniskiem w Świdniku zostanie zelektryfikowana.

Fot. Dominik Skudlarski

We wtorek informowaliśmy, że jeszcze w tym roku ruszą pociągi z Lublina do Świdnika. Inwestycja wkracza właśnie w decydującą fazę. Przypomnijmy: 17 maja 2012 r. została podpisana umowa pomiędzy PKP PLK a Przedsiębiorstwem Robót Komunikacyjnych EXPOL S.A. z Lublina, na budowę toru dojazdowego na lotnisko o wartości 10,5 mln zł.

- Zakres umowy obejmuje budowę toru kolejowego o długości 2,2 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą, który połączy stację Świdnik z projektowanym terminalem Portu Lotniczego Lublin – mówi Małgorzata Kwiatkowska z Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK Oddział w Lublinie. - Efektem modernizacji będzie uruchomienie nowego połączenia kolejowego oraz skrócenie czasu dojazdu z Lublina do lotniska o około 15 minut  w stosunku do transportu samochodowego – dodaje. Zakończenie realizacji umowy przewidziano na koniec października tego roku.

- 28 maja 2012 r. uzyskaliśmy decyzję lokalizacyjną na budowę toru wydaną przez wojewodę lubelskiego. Został również podpisany aneks do pre-umowy z instytucją zarządzającą o rozszerzenie zakresu rzeczowego projektu o elektryfikację linii, w ramach wartości szacunkowej 14,75 mln zł – informuje Małgorzata Kwiatkowska.

Aneks wprowadza podział w realizacji projektu na dwa etapy. I etap ma zostać zrealizowany do 31 października tego roku. Obejmuje on zakres liniowo-drogowy oraz montaż urządzeń sterowania ruchem. II etap, który ma zostać zakończony do 31 marca przyszłego roku obejmuje elektryfikację linii.

8 września 2011 r. PKP Polskie Linie Kolejowe i KZA Przedsiębiorstwo Automatyki i Telekomunikacji S.A. w Lublinie zawarły umowę na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie na jej podstawie robót budowlanych, związanych z budową i przebudową urządzeń sterowania ruchem kolejowym toru dojazdowego od stacji Świdnik do terminalu. Wartość wynagrodzenia wykonawcy określona w umowie wynosi 2,15 mln zł.

Projekt będzie współfinansowany w 85 proc. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013.