Bezpieczna Kolej siódmego dnia EURO 2012

Bezpieczna Kolej siódmego dnia EURO 2012

15 czerwca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W czwartek, 14 czerwca 2012 roku w Poznaniu i Gdańsku rozegrane zostały mecze w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej „UEFA EURO 2012”.

Fot. arch. SOK

Na dworcach, stacjach, w pociągach i szlakach kolejowych o bezpieczny i spokojny przejazd kibiców dbali funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Po raz kolejny wykazali się pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem nie dopuszczając do rażących przypadków łamania przepisów porządkowych na obszarze kolejowym.

Bezpieczeństwa podczas przejazdu kibiców na obszarze kolejowym w całym kraju strzegło 918 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Łącznie zabezpieczono 77 pociągów pasażerskich, którymi podróżowało 13600 kibiców z różnych krajów, w tym głównie z Chorwacji, Włoch, Niemiec, Rosji jak również z Japonii.

Na poznańskim węźle kolejowym, szczególnie w stacji Poznań Główny i Poznań Górczyn teren zabezpieczało 150 funkcjonariuszy SOK, natomiast na terenie Trójmiasta, głównie w stacji Gdańsk Główny i Gdańsk Stadion Expo - 120 funkcjonariuszy SOK, którzy służyli pomocą wszystkim przemieszczającym się kibicom, dbając o ich bezpieczeństwo na peronach. Profesjonalne zabezpieczenie przejazdu umożliwiło podróżnym bezpieczny powrót z meczu.

Nie odnotowano żadnych przypadków związanych z zagrożeniem zdrowia i życia. Poprzez wpuszczanie na perony odpowiedniej liczby podróżnych ruch pociągów pasażerskich odbywał się prawidłowo bez jakichkolwiek zakłóceń. Dzięki sprawnemu zabezpieczeniu obszaru kolejowego na stacjach, dworcach i w pociągach panował ład i porządek publiczny.

Wzmożone siły funkcjonariuszy SOK skierowane zostały również na szlaki kolejowe, które są szczególnie narażone na kradzieże infrastruktury kolejowej, w tym sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu pociągów. Sprawne działanie urządzeń infrastruktury kolejowej jest bardzo ważnym elementem w kategorii zapewnienia bezpieczeństwa podróżnych. Funkcjonariusze SOK, którzy pełnili służbę na szlakach kolejowych nie dopuścili do żadnych wydarzeń, które mogły spowodować zakłócenia w ruchu pociągów.

Tego dnia funkcjonariusze legitymowali 28 osób, pouczyli 260. Za łamanie przepisów porządkowych na obszarze kolejowym ukaranych mandatami karnymi zostało 87 osób. Skierowano 4 wnioski do Sądu o ukaranie. W służbie wykorzystano 57 psów służbowych oraz 110 samochodów, które wspomagały funkcjonariuszy SOK w skutecznym pełnieniu służby.

Bardzo istotnym i sprawdzonym wsparciem dla Straży Ochrony Kolei były wykorzystane nowo zakupione systemy wsparcia technicznego w postaci 4-ch pojazdów MCM (Mobilnych Centr Monitoringu) zainstalowanych w samochodach marki Mercedes Sprinter, które służyły do bieżącej obserwacji obszaru kolejowego i monitorowania przepływu ilości kibiców.

Straży Ochrony Kolei udowodniła, że jest służbą dającą gwarancję bezpieczeństwa na obszarze kolejowym. Podczas zabezpieczania przejazdu kibiców funkcjonariusze wykazali się profesjonalizmem, o czym świadczy m.in. brak zdarzeń, które zagrażałyby zdrowiu i życiu podróżnych przy tak dużym natężeniu ruchu pociągów oraz bardzo dużej ilości podróżujących nimi kibiców.