Przewozy Regionalne wychodzą ze Śląska!

Przewozy Regionalne wychodzą ze Śląska!

26 czerwca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Przewoźnik poinformował, że z końcem tego roku kończy realizację przewozów w województwie śląskim. W środę prawdopodobnie poznamy szczegóły planowanej likwidacji zakładu w Katowicach.

Fot. Krzysztof Kuś

Na środę, 27 czerwca Przewozy Regionalne zaplanowały dwa spotkania z mediami, jedno w Warszawie, drugie w Katowicach. Jednocześnie na ten sam dzień Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zaplanował konferencję prasową marszałka Adama Matusiewicza, poświęconą przewozom kolejowym w województwie. Można się było spodziewać ogłoszenia istotnej decyzji, dotyczącej współpracy samorządu województwa i samorządowego przewoźnika.

Polska Agencja Prasowa poinformowała dziś wieczorem, że Przewozy Regionalne planują zakończyć świadczenie usług przewozowych w województwie z końcem tego roku. Powód: „Zarząd województwa (...) pozbawił bez procedury przetargowej dotychczasowego przewoźnika, czyli Przewozy Regionalne, obsługi połączeń w całym regionie.” PAP - cytowana przez serwisy informacyjne - informuje ponadto, że likwidacją śląskiego zakładu spółki zajmie się likwidator, który zostanie powołany w najbliższym czasie. Przewozy Regionalne chcą, aby pracowników zakładu przejęła spółka Koleje Śląskie, która prawdopodobnie zajmie się od nowego roku świadczeniem przewozów w regionie.

Katarzyna Mirowska, rzecznik PR, potwierdza w rozmowie z „Kurierem Kolejowym” doniesienia PAP. Nie zdradza jednak szczegółów planowanej likwidacji śląskiego zakładu.

Być może spółka przedstawi więcej szczegółów tej operacji w środę na spotkaniu dla mediów.

O możliwej rezygnacji przez samorząd województwa z usług Przewozów Regionalnych mówiło się od dawna. "Dziennik Zachodni" informował 12 czerwca, że Koleje Śląskie będą jedynym przewoźnikiem w województwie. Przewozy Regionalne już w marcu ogłosiły, że likwidują zaplecza oraz redukują zatrudnienie. Na sprzedaż wystawiono nieruchomości spółki w Bielsku-Białej i Raciborzu.