Link z PESY na testach w Czechach

Link z PESY na testach w Czechach

29 czerwca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Na torze testowym w Velimiu - ok. 50 km od Pragi – PESA zaprezentowała swój najnowszy produkt – spalinowy pojazd Link. Szynobus spełnia wygórowane wymagania dotyczące bezpieczeństwa.

Fot. Michał Wójcicki

Spalinowy zespół trakcyjny jest napędzany dwoma wysokoprężnymi silnikami. Właśnie zakończyły się testy tego pojazdu na torze testowym w Velimiu położonym w środkowych Czechach.

- Jest to pierwszy spalinowy, pasażerski pojazd szynowy w Europie, który spełnia wszelkie możliwe normy dotyczące bezpieczeństwa podczas zderzeń – zachwala pojazd prezes PESY, Tomasz Zaboklicki.

- To był jeden z wymogów naszego klienta, dla którego powstał ten pojazd, czyli dla Kolei Czeskich. To pokazuje jak poważnie do kwestii bezpieczeństwa podchodzi się w Czechach, czasem poważniej niż w Polsce – dodaje.

Zobacz galerię zdjęć z prezentacji pojazdu Link dla Kolei Czeskich

Czeski przewoźnik zamówił łącznie 31 Linków. Będą obsługiwać połączenia regionalne pod nazwą RegioShark. Ich silniki charakteryzują się dużą wydajnością przy niskim zużyciu paliwa. Ponadto składy zostały wyposażone w klimatyzację oraz nowoczesny system informacji pasażera.

Łączna wartość kontraktu z Kolejami Czeskimi wynosi niemal 333 mln zł. Na kolejna Linki skusili się już przewoźnicy pasażerscy z Niemiec.

Pierwsza prezentacja nowego poiciągu miała miejsce 28 czerwca 2012 roku. Przy okazji producent pociągów z Bydgoszczy zaprezentował też swojego EZT-a – Elfa z myślą o tym, by zachęcić do jego kupna przewoźników z Czech.