Samorząd modernizuje Edyty za 31,15 mln zł

Samorząd modernizuje Edyty za 31,15 mln zł

29 czerwca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Konsorcjum ZNTK Mińsk Mazowiecki i PESA Bydgoszcz wygrało przetarg na modernizację czterech jednostek ED72 dla województwa kujawsko-pomorskiego. Przeznaczone do obsługi pociągów Toruń – Włocławek składy zostaną wyposażone w klimatyzację i bezprzewodowy Internet.

Fot. Dominik Skudlarski

W ogłoszonym w kwietniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego przetargu złożono dwie oferty. NEWAG zaproponował przeprowadzenie modernizacji za 36,85 mln zł a konsorcjum ZNTK Mińska Mazowiecki i PESY Bydgoszcz wyceniło swoją ofertę na 31,15 mln zł.

Ponieważ jedynym kryterium wyboru oceny była cena, wybrano tańszą ofertę konsorcjum ZNTK i PESY, która uzyskała 100 punktów.

Pierwsze dwa zmodernizowane EZT (ED72-001 i ED72-003) mają zostać przekazane do eksploatacji jeszcze w bieżącym roku. Termin naprawy i unowocześnienia pozostałych dwóch (ED72-007 i ED72-020) minie w grudniu 2013 r.

Zakres modernizacji jest imponujący. Obejmie ona unowocześnienie wózków i kabin maszynisty. Jednostki zyskają opływowe czoła. Na komfort podróży wpłynie zainstalowanie klimatyzacji oraz izolacji akustyczno-termicznej. Nie zabraknie również systemu informacji audio-wizualnej, monitoringu wideo i Internetu bezprzewodowego WiFi. Zabudowane zostaną nowe toalety z obiegiem zamkniętym, pochylnie dla wózków inwalidzkich i uchwyty do przewozu rowerów.

Zmodernizowany tabor zostanie przeznaczony do obsługi pociągów relacji Toruń – Włocławek.