Gorlicki dworzec: jego czas już minął

Gorlicki dworzec: jego czas już minął

09 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Niegdyś tętniący życiem – dzisiaj pusty i zapomniany. Mowa o dworcu kolejowym w Gorlicach. Wraz z zamknięciem ostatniego połączenia kolejowego na trasie Gorlice Zagórzany – Gorlice, dworzec w Gorlicach przestał pełnić swoją funkcję. Ostatnią Zastępczą Komunikację Autobusową kursującą na trasie Stróże – Gorlice – Biecz – Stróże zlikwidowano z dniem 11 grudnia 2011 roku.

Fot. Grzegorz Rybczyk

Zdaniem Kamila Migały z zespołu prasowego Polskich Kolei Państwowych S.A., budynek dworca jest w dobrym stanie technicznym i nie wymaga remontu. Między innymi dlatego PKP S.A. wynajmują pomieszczenia firmom. W budynku mieści się np. biuro podróży, przychodnia lekarska oraz sklep motoryzacyjny.

Drogi są, gorzej z torami
Poprawie uległa także infrastruktura wokół dworca. - Jako miasto możemy jedynie pomagać przy uporządkowaniu zarządzanej przez gminę infrastruktury przylegającej do dworca. Choćby w ostatnim roku w bezpośrednim sąsiedztwie dworca remontowana była ulica Bardiowska, wybudowano także rondo. Te inwestycje na pewno ułatwiają dojazd i dojście do stacji – podkreśla Jakub Krzyszycha, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gorlicach.

Jednak sama poprawa infrastruktury drogowej nie wystarczy. Teren dworca kolejowego a zwłaszcza perony i tory kolejowe w dalszym ciągu są zaniedbane. Wystarczy zrobić sobie krótki spacer wzdłuż torów, żeby zobaczyć stosy śmieci. Do tego dochodzą jeszcze dwie tablice reklamowe, z których zostały pozdzierane ogłoszenia. To wszystko w bliskim centrum miasta.

Festyn na 100. rocznicę bitwy?
Rozwiązaniem na powrót dworca do dawnej świetności mogłyby być imprezy organizowane na jego terenie. - Były takie pomysły, zapewne będą one powracać, być może kiedyś zostaną one zrealizowane. Chodzi o wykorzystanie torów przy jakichś wyjątkowych okazjach, jak np. święta miasta. Proszę jednak pamiętać, że organizacja tego rodzaju imprezy jest dość kosztowna - wyjaśnia Jakub Krzyszycha.

Najbliższą okazją do organizacji tego typu imprezy będzie z pewnością okrągła, setna rocznica Bitwy Pod Gorlicami przypadająca w 2015 roku. Przychylne organizacji imprez o charakterze kolejowym są także PKP. Według Kamila Migały nie byłoby żadnego problemu z organizacją takiej imprezy na terenie przydworcowym.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Warszawa: utrudnienia na średnicy Warszawa: utrudnienia na średnicy
Następny artykuł Zupełnie nowe oblicze stacji Katowice Zupełnie nowe oblicze stacji Katowice