Koleją w Beskid Sądecki

Koleją w Beskid Sądecki

15 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W pierwszej części naszego poradnika proponowaliśmy zwiedzenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. W drugiej części polecaliśmy Beskid Mały. Teraz zachęcamy do odwiedzenia Beskidu Sądeckiego – fascynującego konglomeratu różnych kultur i wierzeń, na tle pięknej i nieskażonej przyrody.

Fot. Adam Krynicki

Pękate kopuły cerkwi, źródła mineralne, zapierające dech w piersiach pejzaże, niepowtarzalny klimat Krynicy, urok galicyjskich miasteczek, wijący się pomiędzy górami Poprad, tradycyjna kultura ludowa, czy wreszcie rozsiane po regionie liczne zabytki - każdy znajdzie tutaj znakomite warunki do odpoczynku i regeneracji sił. Najlepszym dowodem na rosnącą popularność Beskidu Sądeckiego są miliony turystów, wczasowiczów i kuracjuszy, którzy przyjeżdżają tutaj co roku. To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych regionów Polski.

Czym dojechać?
Z Krakowa do Krynicy kursują pociągi osobowe (REGIO) i dalekobieżne (interREGIO „Nikifor” relacji Warszawa Wschodnia – Krynica – Warszawa Wschodnia, na odcinku Kraków Główny – Krynica obowiązuje w nim taryfa REGIO) Przewozów Regionalnych. Szczegółowy rozkład PR można znaleźć tutaj.

Ponadto do Krynicy w wakacje docierają dwa połączenia PKP Intercity – TLK „Nosal” (z Warszawy Wschodniej) i TLK „Regle” (z Gdyni Głównej). „Nosal” do Krynicy przyjeżdża o 8.18, w drogę powrotną wyrusza o 19.50. „Regle” do Krynicy przyjeżdżają o 10.42, do Gdyni ruszają z powrotem o 18.30. Oba pociągi są objęte całkowitą rezerwacją miejsc i prowadzoną wagony sypialne oraz z miejscami do leżenia. 

Planując podróż najlepiej skorzystać z internetowych wyszukiwarek połączeń: www.rozklad.sitkol.pl oraz www.rozkład-pkp.pl. Oprócz szczegółowego rozkładu jazdy, znajdziemy tam, co szczególnie istotne, również ceny biletów. Warto jednak mieć na uwadze, że internetowe wyszukiwarki połączeń pokazując ceny, nie uwzględniają przy tym wielu atrakcyjnych ofert promocyjnych przewoźników.

Przykładowo wybierając połączenia Przewozów Regionalnych warto zapytać w kasie czy u obsługi pociągu o tzw. Połączenie w Dobrej Cenie. Bilet z Krakowa do Krynicy w tej ofercie kosztuje tylko 20 zł (bilet według taryfy normalnej to koszt 30 zł – taką właśnie cenę znajdziemy w wyszukiwarce).

Planując podróż w weekend opłaca się z kolei zakupić Bilet turystyczny. W PKP Intercity warto zapytać o ofertę np. Biletu podróżnika. Szczegółowe oferty promocyjne, a także informacje np. o przewozie rowerów, znajdziemy na stronach przewoźników: www.intercity.pl i www.przewozyregionalne.pl.

Niezwykle atrakcyjną ofertą jest wspólna propozycja Przewozów Regionalnych i organizacji turystycznych z Beskidu Sądeckiego. Pasażerowie, którzy zakupią bilet na pociąg interREGIO „Nikifor” mogą skorzystać z sięgających nawet 50% rabatów za usługi w wybranych hotelach, ośrodkach wczasowych, obiektach agroturystycznych i leczniczych (ich pełna lista znajduje się tutaj). Do skorzystania z oferty rabatowej wystarczy posiadać ważny bilet z pociągu „Nikifor” oraz kupon rabatowy umieszczony na ulotce. Ulotki wraz z mapkami Krynicy i okolic znajdziemy w pociągu.

Propozycje wycieczek
Pamiętajmy, że stacje kolejowe w górskich miejscowościach to często początki wielu ciekawych szlaków turystycznych. Pierwsza z proponowanych wycieczek wiedzie wokół doliny Wielkiej Roztoki.

Niebieskim szlakiem wyruszamy ze stacji PKP w Rytrze. Trasa wiedzie na Wdżary Niżne i następnie grzbietem na Wierch Przehyby. Potem możemy podejść do schroniska PTTK i dalej czerwonym szlakiem kontynuować wędrówkę przez Złomisty Wierch na Radziejową i Wielki Rogacz, skąd przez zalesiony grzbiet dotrzemy do Niemcowej (wspaniały punkt widokowy) i następnie przez Kordowiec z powrotem do Rytra.

Druga z proponowanych tras prowadzi wokół Doliny Łomniczanki. Z Piwnicznej Zdroju wyruszamy żółtym szlakiem na Pisaną Halę. Dalej kontynuujemy wędrówkę czerwonym szlakiem, którym dochodzimy na Łabowską Halę, skąd ponownie żółtym szlakiem schodzimy do stacji PKP Łomnica Zdrój.

Trzecia propozycja to wycieczka dwudniowa. Wyruszamy czerwonym szlakiem ze stacji kolejowej w Rytrze i przez Pisaną Halę dochodzimy na widokową Halę Łabowską. Tutaj znajduje się schronisko PTTK, gdzie znajdziemy bez trudu nocleg. Drugiego dnia wyruszamy dalej czerwonym szlakiem na Jaworzynę, skąd schodzimy do centrum Krynicy Zdroju.  To trasa dla zaawansowanych turystów – koniecznie należy zabrać też ze sobą na taką wędrówkę dobrą mapę.

W drogę!
W Beskidzkie Sądeckim nie można się nudzić. Amatorzy górskich wędrówek znajdą bogatą siatkę bardzo dobrze oznakowanych szlaków turystycznych. Miłośnicy dwóch kółek także nie będą zawiedzeni – region obfituje w ścieżki i trasy rowerowe. Osoby chcące wzmocnić swoje zdrowie mogą liczyć na bogatą ofertę leczniczych zabiegów i różne rodzaje wód mineralnych. Pasjonaci historii mogą z kolei odkrywać bogatą i fascynującą przeszłość regionu zapisaną w licznych zabytkach. Także miłośnicy kolei będą w swoim żywiole – w Beskidzkie Sądeckim nie zabraknie świetnych „miejscówek” do zrobienia pięknych zdjęć nie tylko składów pasażerskich, ale także towarowych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Utrudniony ruch przez trąby powietrzne Utrudniony ruch przez trąby powietrzne
Następny artykuł PR zapraszają na przelot balonem PR zapraszają na przelot balonem