UMWZ wypromuje połączenie do Wałcza

UMWZ wypromuje połączenie do Wałcza

06 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego za pośrednictwem samorządów lokalnych rozda 20 tysięcy ulotek z rozkładem jazdy pociągów, które już od 1 września tego roku będą kursować ze Szczecina do Piły. W ten sposób wznowienie ruchu pasażerskiego na linii 403 na pewno nie umknie uwadze mieszkańców powiatów i gmin leżących na trasie.

Fot. UMWZ

Andrzej Chańko, dyrektor Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, ma nadzieję, że te ulotki sprawią, iż 1 września nikt nie będzie mógł powiedzieć, że nie wie o wznowionym pociągu ze Szczecina do Piły. Połączenie kolejowe na trasie Szczecin – Kalisz Pomorski – Wałcz – Piła wraca pod 12 latach nieobecności. 2 sierpnia przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń, pracodawców, szkół oraz przedstawiciele instytucji i przedsiębiorstw zaangażowanych w modernizację linii kolejowej 403 – na czele z wicemarszałkiem województwa Wojciechem Drożdżem - wzięli udział w specjalnym przejeździe na tej trasie.

- Dla nas jest to dzień szczególnie ważny i szczęśliwy –  komentował na gorąco wicemarszałek Wojciech Drożdż. - Od dzisiaj Wałcz, jako jeden z najbardziej istotnych ośrodków miejskich, jest połączony komunikacją kolejową ze stolicą województwa. Jest to dla nas bardzo ważne i istotne z punktu widzenia integralności całego województwa.

Modernizacja regionalnej linii kolejowej nr 403 na odcinku Wałcz – Ulikowo została przeprowadzona w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Odbudowany odcinek ma długość 101,7 km. Przedsięwzięcie obejmowało modernizację w zakresie podtorza, nawierzchni, układów odwodnienia, obiektów inżynieryjnych (w tym trzech dużych mostów), urządzeń sygnalizacji i łączności odcinka oraz peronów i skrzyżowań z drogami kołowymi. Pociągi pasażerskie będą mogły tą linią jeździć z prędkością 100 km/h.

Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Jadwiga Rajkiewicz, przedstawiła ogólne założenia połączenia kolejowego Szczecin – Kalisz Pomorski – Wałcz – Piła.  – Do obsługi tego połączenia Zarząd Województwa przeznacza 5 par pociągów dziennie. Będą to autobusy szynowe o najwyższym komforcie, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, matek z dziećmi i turystów z rowerami. Od pasażerów będzie teraz zależało, czy to połączenie okaże się rentowne, czy właśnie te pojazdy szynowe będą obsługiwały tę linię. Jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi i sugestie dotyczą ruchu na tej trasie, prosimy je zgłaszać zarówno do Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, jak i do Wydziału Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego - zachęcała dyrektor Rajkiewicz

Dzięki modernizacji linii nr 403 zostanie przywrócona bezpośredniej komunikacji kolejowej Wałcza i południowej części województwa ze Szczecinem. Podróż z Wałcza do Szczecina zajmie około 2 godzin i 30 minut.