Pierwszy wielkopolski Elf już w Poznaniu

Pierwszy wielkopolski Elf już w Poznaniu

08 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziś o godzinie 12.00 na peronie 4b stacji Poznań Główny - Dworzec Letni odbył się odbiór pierwszego Elfa.  Po sprawdzeniu zgodności wicemarszałek Wojciech Jankowiak przekaże pojazd Kolejom Wielkopolskim do prób technologicznych oraz szkoleń maszynistów.

Pierwszy wielkopolski Elf już w Poznaniu
Fot. UMWW

Następne pojazdy ELF w roku 2012 dostarczone będą z końcem września. Po zakończeniu prób technologicznych, szkoleń maszynistów i serwisu pod koniec października, pojazdy użytkowane przez Koleje Wielkopolskie rozpoczną przewozy podróżnych, tzn. zostaną przekazane do jazd indywidualnych na dodatkowych, zamówionych trasach.

Zobacz galerię zdjęć z prezentacji ELFa dla Kolei Wielkopolskich

Czas ten jest niezbędny do pełnego przejęcia i regularnego wykorzystania Elfów na linii Kutno - Poznań – Zbąszynek. Nastąpi to po rozpoczęciu działalności przewozowej na tym szlaku przez Koleje Wielkopolskie w miejsce dotychczasowego podmiotu, tj. Przewozów Regionalnych. Stanie się to wraz z nowym rozkładem jazdy w grudniu 2012 roku.

Zamówione pojazdy posiadają klimatyzację, są w pełni monitorowane i mogą osiągać szybkość ok. 160 km/godz. Elfy gwarantują 204 miejsca siedzące, a łącznie ze stojącymi będzie 450 miejsc dla podróżnych. Pojazdy posiadać będą dwie toalety, z czego jedną przystosowaną dla osób niepełnosprawnych, w tym także poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nie zabraknie tempomatu i biletomatu.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu zakupił 22 nowoczesne pociągi Elf. Terminy dostaw przewidziane są na lata 2012-2014. 8 sztuk  dotrze do Wielkopolski w tym roku, 12 sztuk w 2013 roku, a 4 pojazdy w 2014 r.