We wrześniu rusza SKR w Tychach

We wrześniu rusza SKR w Tychach

09 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Pierwszego września zostaną oddane do użytku trzy przystanki Szybkiej Kolei Regionalnej w Tychach. W związku z ich otwarciem, Urząd Miasta Tychy zamierza przeprowadzić kampanię promującą SKR.

Fot. Krzysztof Kuś

Do mieszkańców ma trafić 45 tys. ulotek informacyjnych i 45 tys. rozkładów jazdy. - Ponadto, przy stacjach pojawią się tablice reklamujące kolej, a całość będą uzupełniać specjalnie przygotowane gadżety: kubki termiczne, breloczki, parasole czy długopisy z logo SKR – wylicza Ewa Grudniok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy.

Oprócz tego informacje o projekcie pojawią się w ogólnopolskich i lokalnych mediach. - Zależy nam, by jak najwięcej osób korzystało z Szybkiej Kolei Regionalnej – dodaje Grudniok.  Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie ok. 70 tys. zł. Kampania promocyjna rozpocznie się na tydzień przed oddaniem do użytku nowych przystanków, czyli ok. 25 sierpnia. Uroczyste otwarcie SKR odbędzie się na przystanku Tychy Bielska o 1 września o godz. 10:00. Wówczas to pasażerowie otrzymają oprócz rozkładów jazdy, ulotek informacyjnych także gadżety promocyjne.

Z myślą o rowerzystach
W ramach projektu Szybkiej Kolei Regionalnej przebudowano istniejący przystanek Tychy Zachodnie w rejonie ulicy Harcerskiej oraz wybudowano trzy całkowicie nowe przystanki kolejowe: Tychy Grota Roweckiego, Tychy Bielska przy alei Bielskiej, Tychy Lodowisko przy ulicy Wyszyńskiego. Nowa infrastruktura powstała z myślą o wszystkich podróżujących. W tym celu poszczególne przystanki zostały połączone z ulicami: Harcerską, Bielską, Grota Roweckiego i Wyszyńskiego schodami i dogodnymi pochylniami, umożliwiającymi zejście. Dodatkowo zamontowano przeszklone windy, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Aby umożliwić dojazd rowerzystów do peronów, na przystanku Tychy Zachodnie zamontowano specjalne pochylnie i wiaty rowerowe. Wszystkie przystanki posiadają po dwa perony. Wyjątkiem jest końcowy przystanek Tychy Lodowisko, który jest jednoperonowy. Perony wyposażone zostały w oświetlenie, megafony, wiaty dla pasażerów, system monitoringu, informację pasażerską oraz automaty biletowe.

Dwa pociągi w ciągu godziny
Dla potrzeb integracji transportu publicznego w mieście, w tym Szybkiej Kolei Regionalnej, zreorganizowano istniejący system autobusowo – trolejbusowy. Stąd nowe lokalizacje niektórych przystanków komunikacji miejskiej oraz zmiana rozkładów jazdy dostosowanych do kursujących pociągów. Od września pociągi będą kursowały średnio dwa razy na godzinę. Do 9 grudnia połączenia będa obsługiwane przez Przewozy Regionalne. Od nowego rozkładu jazdy wszystkie połączenia w województwie śląskim, a więc także i pociągi SKR przejmą Koleje Śląskie.

Aby jeszcze bardziej usprawnić komunikację władze Tych planują wprowadzić wspólny system biletowy, umożliwiający podróż komunikacją autobusową i trolejbusową na terenie miasta, a następnie koleją do Katowic.

- Działania na rzecz rozwoju komunikacji w Tychach będą kontynuowane. Chcemy uzyskać znaczący efekt w postaci komunikacji zbiorowej przyjaznej dla użytkownika, posiadającej nowoczesny tabor autobusowo – trolejbusowy, nowe przystanki kolejowe, nowoczesne węzły przesiadkowe i wspólny bilet – przekonuje rzecznik Urzędu Miasta.

Kolej wypiera autobusy
Uruchomienie przewozów kolejowych z Tychów do Katowic zwiększy udział kolei w transporcie publicznym. Spowoduje też, że nie będzie już potrzeby uruchamiania pięciu linii autobusowych w kierunku Katowic. Pasażerowie mają się przesiąść z autobusu do pociągu.

- Obecnie analizowane są różne możliwości. Najprawdopodobniej likwidacji jednej czy dwóch katowickich linii nie uda się uniknąć. Trwają rozmowy w tej sprawie – zaznacza Grudniok.