Wydłużają linię S9 SKM do Dw. Zachodniego

Wydłużają linię S9 SKM do Dw. Zachodniego

10 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Od 3 września mieszkańcy Białołęki, Legionowa i Wieliszewa będą mieli łatwiejszy dojazd do Dworca Zachodniego. Dzięki temu, że wydłużona zostanie trasa linii S9 Szybkiej Kolei Miejskiej.

Fot. Dominik Skudlarski

Pociągi linii S9 nie będą już kończyły trasy na Dworcu Gdańskim. Dojadą do peronu ósmego na Dworcu Zachodnim (dawniej Warszawa Wola). Po drodze będą się zatrzymywały na przystankach Warszawa Koło i Warszawa Kasprzaka, które cieszą się coraz większą popularnością.

Obecnie mieszkańcy powiatu legionowskiego, mogą do nich dojechać, jedynie pociągami Kolei Mazowieckich. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, wydłużenie linii S9 do Warszawy Zachodniej stało się możliwe m.in. dzięki zamontowaniu na tej linii, przez PKP Polskie Linie Kolejowe, samoczynnej blokady liniowej. Poprawia ona bezpieczeństwo i pozwala, by pociągi jadące w tym samym kierunku mogły kursować w mniejszych odstępach czasowych, czyli nawet co kilka minut. Przed wyposażeniem tej linii w blokadę, odstępy czasowe między pociągami wynosić musiały przynajmniej kilkanaście minut. Uniemożliwiało to ułożenie dogodnego rozkładu S9, który byłby skoordynowany z rozkładem KM.

Wydłużenie jest również możliwe dzięki zwiększeniu liczby pojazdów SKM. Warto przypomnieć, że do Warszawy przyjechały cztery nowe pociągi 35WE produkcji Newagu. Dzięki temu wydłużenie linii S9 nie spowoduje pogorszenia oferty na innych liniach SKM.