Likwidacja PR Katowice bez wpływu na iR

Likwidacja PR Katowice bez wpływu na iR

14 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Likwidacja Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Katowicach nie wpłynie na ofertę pociągów interREGIO w nowym rozkładzie jazdy. To dobra wiadomość dla pasażerów.

Fot. Krzysztof Kuś

- Aktualnie w PKP Polskie Linie Kolejowe trwają prace nad nowym rozkładem jazdy 2012/2013, w którym Przewozy Regionalne uwzględniły m.in. pociągi interREGIO „Szyndzielnia” i „Giewont” - mówi Julia Wolska z Przewozów Regionalnych i dodaje, że zakończenie działalności przez PR Katowice nie przyniesie zmian w kursowaniu pociągów kategorii interREGIO, jakie uruchamia samorządowy przewoźnik.

Przypomnijmy: w czerwcu władze województwa śląskiego zdecydowały o powierzeniu od nowego rozkładu obsługi wszystkich połączeń w regionie własnej spółce, Kolejom Śląskim. Taka decyzja oznacza likwidację katowickiego zakładu PR i konieczność zwolnień pracowników.

Pod znakiem zapytania stanął także los połączeń interREGIO, z których wiele zaczyna i kończy bieg na terenie województwa śląskiego. Pociągi te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pasażerów i często są jedynymi połączeniami na danej trasie czy relacji. Chodzi m.in. o popularną „Szyndzielnię” kursującą pomiędzy Bielskiem-Białą, Rybnikiem i Wrocławiem, czy „Giewonta” łączącego Częstochowę i Opole z Zakopanem (jest to zarazem jedyny pociąg kursujący trasą przez Żywiec i Jeleśnię).