Koleją na wakacje w Sudety

Koleją na wakacje w Sudety

20 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W ostatniej części naszego górskiego poradnika zachęcamy do podróży na Dolny Śląsk, w Sudety. To świetne miejsce na aktywny wypoczynek i spędzenie urlopu. To także okazja do poznania niezwykle widokowych linii kolejowych, w tym słynnej Kolei Izerskiej.

Fot. Mikołaj Manowski

Rozwinięta baza turystyczna i łatwy dojazd sprawiają, że Sudety odwiedza coraz więcej turystów. To raj dla miłośników przyrody, historii, zabytków oraz pasjonatów kolei. Gęsta sieć szlaków turystycznych tworzy znakomite warunki do uprawiania turystyki pieszej. Miłośnicy rowerów także nie mogą narzekać – od kilku lat w regionie systematycznie przybywa dobrze oznakowanych ścieżek rowerowych, o różnym stopniu trudności.

Sprawdź w serwisie

Przed zaplanowaniem podróży skorzystajmy z internetowych wyszukiwarek połączeń: www.rozklad.sitkol.pl oraz www.rozkład-pkp.pl. Warto zajrzeć także na strony przewoźników (www.intercity.pl, www.przewozyregionalne.pl i www.kolejedolnoslaskie.eu), gdzie znajdują się m.in. informacje o promocyjnych ofertach czy warunkach przewozu rowerów. Serwis zawierający praktyczne informacje na temat kolei na Dolnym Śląsku prowadzi także urząd marszałkowski we Wrocławiu: www.koleje.dolnyslask.pl (znajdziemy tu m.in. informacje o utrudnieniach w podróży). W przypadku planowania wycieczki pociągiem do Czech, warto zapoznać się z informacjami zgromadzonymi tutaj.

Kolej Izerska

Świetną bazą wypadową w pasmo Sudetów jest Jelenia Góra. W mieście swój początek bierze słynna Kolej Izerska, którą możemy dojechać do Szklarskiej Poręby i dalej, do czeskiego Harrachova. Pomiędzy Szklarską Porębą a Jelenią Górą kursują pociągi Kolei Dolnośląskich (4 pary). Odcinek ze Szklarskiej Poręby do Harrachowa obsługują Przewozy Regionalne (6 par połączeń, w tym jedno w relacji do/z Kořenova). Do Szklarskiej Poręby możemy także dojechać ze spółką PKP Intercity – przewoźnik uruchamia w wakacje TLK „Karkonosze” relacji Warszawa Wsch. – Szklarska Poręba Górna – Warszawa Wsch.

Do Jeleniej Góry kursuje TLK „Rozewie” (z Gdyni Gł.) i pociągi Przewozów Regionalnych (m.in. interREGIO „Galicja” z Krakowa Gł. (na odcinku Wrocław Gł. – Jelenia Góra obowiązuje taryfa REGIO), „Szrenica”, „Szklarka” oraz „Kamieńczyk”).  Z Jeleniej Góry możemy także dojechać koleją m.in. do Lwówka Śląskiego, Lubania Śląskiego, Kamiennej Góry, Lubawki i dalej do Trutnowa.

Jedyna taka linia

Bez wątpienia trasa Wałbrzych – Kłodzko to jedna z najpiękniejszych linii kolejowych w kraju o górskim charakterze – wspaniałe widoki, tunele i robiące wrażenie obiekty inżynieryjne. W 2009 r. linię tę reaktywowano dla ruchu pasażerskiego po czterech latach przerwy. Obecnie kursują nią pociągi Kolei Dolnośląskich.

Być może już niebawem ponownie przejedziemy kolejną linią o dużych walorach turystycznych, czyli trasą Kłodzko – Kudowa Zdrój (przez Polanicę Zdrój i Duszniki Zdrój). Obecnie (do momentu, kiedy zakończy się jej remont) funkcjonuje tu zastępcza komunikacja autobusowa. Z Kłodzka możemy za to dojechać pociągiem (przez Bystrzycę Kłodzką) do Międzylesia i dalej np. Lichkova czy nawet Pardubic.

W Bieszczady interREGIO Bus

Powoli docieramy do końca naszego górskiego poradnika. W pierwszej części zachęcaliśmy do podróży koleją w Beskid Śląski i Żywiecki. W części drugiej zwiedzaliśmy Beskid Mały. W trzeciej części polecaliśmy wyjazd w urokliwy Beskid Sądecki. W czwartej części - Tatry. W niniejszej, ostatniej części, spojrzeliśmy przez pryzmat podróży koleją na Sudety.

Łatwo zauważyć, że w naszym zestawieniu zabrakło Bieszczad. Niestety w ten piękny region dojazd pociągiem jest obecnie niemożliwy. Mimo że Przewozy Regionalne obsługują całorocznie linię Rzeszów – Jasło – Zagórz, a w sezonie wakacyjnym spółka zaplanowała nawet kursy do Łupkowa, pociągi nie pojechały.

Z powodu prac torowych za wszystkie połączenia pomiędzy Rzeszowem/Jasłem, Zagórzem i Łupkowem kursuje zastępcza komunikacja autobusowa. Przewozy Regionalne we współpracy z Veolią zaproponowały jednak bardzo ciekawe rozwiązanie - połączenia kategorii interREGIO Bus relacji Katowice – Ustrzyki Górne.

Beskid Wyspowy

Na zakończenie polecimy jeszcze wyprawę koleją w Beskid Wyspowy. To podróż szczególna – zabytkowym pociągiem parowym. Do końca wakacji w soboty i niedziele prowadzony parowozem serii Ol12-7 skład retro kursuje pomiędzy Chabówką a Mszaną Dolną. Bilety można nabyć tylko u obsługi pociągu (przejazd w jedną stronę kosztuje 7 zł, w dwie - 14 zł). Dzieci do lat 4 pod opieką dorosłego mogą podróżować bezpłatnie. Nie obowiązują żadne ulgi ustawowe.

Organizatorem przejazdów jest PKP Cargo (właściciel skansenu w Chabówce). Trasa od przystanku Rabka Zdrój do stacji w Mszanie Dolnej przebiega malowniczym, niezelektryfikowanym odcinkiem linii nr 104 Chabówka - Nowy Sącz (część tzw. Kolei Transwersalnej). Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć tutaj.

Przy okazji warto przypomnieć, że w dniach 25-26 sierpnia odbędzie się Parowozjada w Chabówce. W programie tegorocznej imprezy są m.in. parada parowozów, przejazdy pociągami retro, cykl koncertów, pokazów i zawodów.