Moskiewskie metro przejdzie modernizację

Moskiewskie metro przejdzie modernizację

20 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Władze w Moskwie planują zmodernizować tamtejsze metro. W ramach inwestycji zamierzają wymienić też wysłużony tabor. Podkreślają, że chcą, aby w projekcie uczestniczyli inwestorzy z zagranicy - informuje agencja Ria Novosti.

Fot.: Michał Wójcicki

Według Ria Novosti wymienionych może zostać około 4 tys. wagonów. Uczestnictwo zagranicznych firm ma zwiększyć konkurencję wśród rodzimych producentów. Nowe pociągi metra powinny jeździć szybciej niż obecnie, czyli ponad 80-90km/h, oferować wyższy komfort podróży i niższy poziom hałasu w porównaniu do pociągów wyprodukowanych w Rosji.

Główną przeszkodą, która do tej pory uniemożliwiała uczestnictwo wykonawców zagranicznych jest fakt istnienia tajnego metra. System Metra-2 wciąż jest objęty tajemnicą, ale jak powiedziała agencji Ria Novosti, Tatiana Malashenkova, wiceszef moskiewskiego Departamentu Transportu i Infrastruktury Drogowej, władze w Moskwie są gotowe do pewnych ustępstw.

Zgodnie z nową koncepcją udział wykonawców zagranicznych w rozwoju systemu metra jest jakościową zmianą w podejściu do projektowania i zatwierdzenia podziemnych inwestycji komunikacyjnych. Zgodnie z obowiązującymi w Rosji prawem, metro jest zarówno środkiem transportu, jak i cywilnym obiektem obronnym. Dlatego znaczna część dokumentacji podziemnej kolejki jest tajna. Zaangażowanie zagranicznych przedsiębiorstw wymagać będzie radykalnej rewizji tych unormowań.

Chęć udziału w przedsięwzięciu zgłosił już Siemens. Firma jest gotowa do zaoferowania Moskwie komfortowych i ekonomicznych pociągów o niskich kosztach eksploatacji. Jest też w stanie dostosować produkcje nowych wagonów do wszystkich wymagań metra w Rosji.

Metro moskiewskie liczy łącznie 305,7 km, składa się z 12 linii na których znajduje się 185 stacji. Jest najbardziej obciążonym metrem na świecie. Z metra w Moskwie korzysta codziennie ok. 2.3 mln osób.