PKP Cargo przypomina o Holokauście

PKP Cargo przypomina o Holokauście

22 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W 70.  rocznicę konferencji w Wannsee pod Berlinem zorganizowano przejazd pociągu specjalnego na trasie z Wannsee przez Pragę i Terezin do Krakowa i Oświęcimia. Przejazd był  połączony z prezentacją wystawy i programu artystycznego. Partnerem przejazdu na terenie Polski było PKP Cargo.

Fot. PKP Cargo

W czasie konferencji w Wannsee 20 stycznia 1942 r. ówczesne nazistowskie władze niemieckie podjęły decyzję o fizycznej likwidacji ludności pochodzenia żydowskiego na terytorium Niemiec oraz na terenach zajętych przez okupantów niemieckich w Europie. Z inicjatywy gubernatora Protektoratu Czech i Moraw Reinharda Heydricha zrodził się wówczas pomysł tzw. „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, który zaowocował masowymi deportacjami ludności żydowskiej do obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Treblince, Sobiborze, Majdanku i Bełżcu. Deportacje pociągami towarowymi pod ścisłym nadzorem Adolfa Eichmana trwały nieprzerwanie od 1941 do 1944 roku pod cyniczną nazwą „ewakuacja”.

Na pamiątkę tych wydarzeń zarząd czeskiego Festiwalu „Dziewięć bram” wraz z teatrem „Pod Palmovkou” w Pradze i kilkoma partnerami logistycznymi realizuje projekt „Pociąg do miejsca bez powrotu”. Jest to przejazd pociągu specjalnego złożonego z historycznych wagonów towarowych, w których zorganizowano okolicznościową wystawę, połączony z prezentacją przedstawienia pt. „Modlitwa o Katarzynę Horowitz”, przygotowanego z okazji rocznicy przez aktorów scen czeskich.

PKP Cargo zaprasza na zwiedzanie wystawy i spektakle: na dworcu Kraków Główny przy peronie 2 w dniu 24 sierpnia i na dworcu w Oświęcimiu w dniu 25 sierpnia. Początek zwiedzania od godz. 12, a spektakli o godz. 20.30. Wstęp wolny.