Śląskie: co dalej z Biletem Pomarańczowym?

Śląskie: co dalej z Biletem Pomarańczowym?

23 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Od grudnia obsługę Szybkiej Kolei Regionalnej (Sosnowiec Główny – Katowice – Tychy Lodowisko) przejmą Koleje Śląskie. Jakie będą w tej sytuacji losy tzw. Biletu Pomarańczowego, który obowiązuje na części trasy?

Fot. Krzysztof Kuś

Bilet Pomarańczowy to wspólny bilet (miesięczny imienny oraz jednorazowy) obowiązujący w pociągach Przewozów Regionalnych na odcinku Katowice – Tychy Miasto (od 1 września Tychy Lodowisko) oraz w autobusach i trolejbusach MZK Tychy kursujących na terenie miasta (obowiązuje od grudnia 2008 r.).

Wygodna podróż

Jeśli jedziemy z Tychów do Katowic, bilet jednorazowy jest ważny przez 30 minut od momentu skasowania go w pojeździe komunikacji miejskiej. Rozpoczęcie podróży pociągiem na jego podstawie musi nastąpić do 60 minut od pierwszego skasowania w autobusie lub trolejbusie. Bilet kasowany jest ponownie przez konduktora w pociągu i zachowuje ważność do momentu dotarcia pociągu do stacji Katowice.

W przypadku podróży z Katowic do Tychów bilet jest kasowany przez konduktora na stacji Katowice i zachowuje ważność do stacji Tychy Miasto. Rozpoczęcie podróży autobusem lub trolejbusem na podstawie tego samego biletu musi nastąpić do 60 minut od momentu pierwszego skasowania w pociągu przez konduktora. Bilet kasowany jest ponownie w autobusie lub trolejbusie i zachowuje ważność przez 30 minut od momentu skasowania w pojeździe komunikacji miejskiej.

Bilety miesięczne są ważne przez miesiąc od daty wskazanej przez kupującego. Pozwalają one na nieograniczoną liczną przejazdów wszystkimi liniami zwykłymi uruchamianymi przez MZK Tychy na terenie miasta i pociągami osobowymi Przewozów Regionalnych kursującymi pomiędzy stacją Tychy Miasta a Katowice.

Duże oszczędności

Bilet Pomarańczowy to nie tylko duża wygoda w podróży, ale także konkretne oszczędności. Bilet jednorazowy kosztuje 3,60 zł (ulgowy 1,80). Bilet miesięczny kosztuje zaś 112 zł (ulgowy 56 złotych). To o wiele taniej niż zakup oddzielnych biletów. Przykładowo bilet miesięczny na pociąg z Tych Miasta do Katowic to koszt 83 zł. Bilet na tyską komunikację publiczną to koszt 93 zł. Razem zapłacimy 176 zł. Korzystając z okresowego Biletu Pomarańczowego pasażer oszczędza więc aż 64 złote.

Negocjacje w toku

Czy Koleje Śląskie, które od grudnia przejmą od Przewozów Regionalnych obsługę trasy Szybkiej Kolei Regionalnej zachowają Bilet Pomarańczowy? Urząd Marszałkowski, który został przez nas poproszony o komentarz, nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi.

- Temat obowiązania „taryfy pomarańczowej” po przejęciu obsługi trasy SKR przez Koleje Śląskie jest obecnie w trakcie negocjacji – powiedziała nam Aleksandra Marzyńska, rzecznik marszałka województwa. Nie wiadomo na razie, kiedy zapadanie ostateczna decyzja co do dalszych losów Biletu Pomarańczowego. Nowy rozkład jazdy wchodzi w życie 9 gudnira.