CMK: testy śląskiego Flirta

CMK: testy śląskiego Flirta

24 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Jak dowiedział się „Kurier Kolejowy”, pojazd EN75-003 należący do województwa śląskiego, który w poniedziałek powrócił do Katowic po naprawie powypadkowej w Szwajcarii, odbędzie w przyszłym tygodniu testy na Centralnej Magistrali Kolejowej.

Fot. Patryk Farana

- Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia pojazdu. Sprawdzane są wszystkie systemy elektroniczne, układy hamulcowe. Po uruchomieniu Flirt odbędzie jazdę próbną, z rozwinięciem pełnej prędkości (160 km/h) na Centralnej Magistrali Kolejowej - mówi Justyna Grzesik, rzecznik prasowy Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Katowicach. - Testy, uruchomienie i jazdę próbną przeprowadzą specjaliści z firmy Stadler. Następnie, prawdopodobnie jeszcze w przyszłym tygodniu, pojazd zostanie przekazany urzędowi marszałkowskiemu – dodaje.

EN75-003 wykoleił się 18 sierpnia 2010 r. Wypadek zdarzył się na trasie Katowice – Tychy (linia nr 139) w okolicach Mąkołowca. Przyczyna: nadmierna prędkość na rozjeździe kolejowym. Skład uległ zniszczeniu (m.in. uszkodzone systemy hydrauliczne, elektryczne i elektroniczne, zniszczone wózki, podwozie, poszycie i malatura). Naprawę  wykonano w Szwajcarii.

W chwili wypadku pojazd używały Przewozy Regionalne. Po przekazaniu urzędowi marszałkowskiemu Flirt dołączy do 3 pozostałych, które kursują obecnie pod szyldem Kolei Śląskich.