Czy sieć KDP na Mundial w Rosji powstanie?

Czy sieć KDP na Mundial w Rosji powstanie?

29 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Koleje Rosyjskie (RŻD) zdementowały informację podaną przez dziennik "Wiedomosti" o tym, że władze Rosji odłożyły realizację projektu budowy kolei dużych prędkości. Sieć łącząca główne miasta kraju miała powstać do roku 2018, kiedy to Rosja będzie gospodarzem piłkarskich mistrzostw świata.

Fot. Przemysław B. Jezierski

Dziennik "Wiedomosti" powoływał się na wypowiedzi bliżej nieokreślonych wysoko postawionych urzędników państwowych, którzy twierdzili, że inwestycja ta nie znajdzie się w budżecie federalnym planowanym na lata 2013-2015 ze względów ekonomicznych. Według dziennikarzy, Koleje Rosyjskie zamiast podejmować się budowy KDP na czas mundialu zmodernizują już istniejącą sieć.

Tymczasem zarząd Kolei Rosyjskich stanowczo zaprzecza jakoby Rosja zarzuciła ten projekt. Zwraca uwagę na to, że budowa sieci połączeń dla superszybkich pociągów wymaga uchwalenia wielu ustaw i dekretów oraz wprowadzenia licznych poprawek do rosyjskiego prawa. Przede wszystkim musi zostać uchwalona specjalna ustawa budżetowa dla tego projektu. A taki dokument jeszcze nie powstał. Zdaniem RŻD, nie może więc być mowy o braku środków jak podali dziennikarze "Wiedomosti".

Według zapewnień Kolei Rosyjskich prace nad projektem cały czas trwają. W drugim kwartale tego roku RŻD przedstawiły rosyjskiemu rządowi studium wykonalności dla realizacji inwestycji. Władze jak dotąd nie podjęły żadnej decyzji w tej sprawie. W związku z tym jest za wcześnie, aby przesądzać, że budowa sieci linii dużych prędkości łączącej główne miasta kraju nie powstanie.

RŻD przypominają też, że w pierwszej połowie 2011 r. rosyjskie Ministerstwo Transportu zatwierdziło strategię rozwoju infrastruktury kolejowej do roku 2018. Za sześć lat w Rosji odbędą się  Mistrzostwa Świata w piłce nożnej dlatego plan przewiduje modernizację linii kolejowych i dworców, zakup nowego taboru oraz budowę połączeń kolejowych z lotnisk do centrów miast.

Natomiast rozwój szybkiej kolei w Rosji był odrębnym projektem w „Strategii rozwoju transportu kolejowego do 2030” sporządzonej jeszcze przed wyborem Rosji na organizatora Mundialu. Jednak w kontekście przygotowań do turnieju w 2018 r. KDP została włączona do większego planu inwestycyjnego prowadzonego przez rosyjskie władze.

W założeniach budowa magistrali kolejowych ma pozwalać na poruszanie się nimi składów z prędkością 350-400km/h. Najpierw szybkie pociągi połączyłyby Moskwę z Petersburgiem i Jekaterinburgiem. Koszt budowy pierwszego z tych połączeń jest szacowany na 1,12 bln rubli (115,6 mld zł). Czas podróży skróciłby się z obecnych 3,5 godz. do 2,5 godz. Zbudowanie połączenia Moskwy z Jekaterynburgiem przez Niżny Nowogród i Kazań byłoby dwukrotnie droższe. Natomiast podróż z 26 godzin obecnie skróciłaby się do zaledwie 8 godzin.