Nowe przystanki w Tychach otwarte

Nowe przystanki w Tychach otwarte

01 września 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Od dzisiaj pasażerowie mogą korzystać z nowych przystanków, jakie powstały w Tychach w ramach projektu tzw. Szybkiej Kolei Regionalnej. To bez wątpienia nowa jakość w komunikacji publicznej i – co szczególnie mocno podkreślali przedstawiciele władz – przykład do naśladowania.

Fot. Krzysztof Kuś

Realizacja przedsięwzięcia, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, kosztowała 28 mln złotych. Jednym z głównych celów projektu było zwiększenie udziału transportu publicznego w przemieszczaniu osób oraz stworzenie nowej jakości w komunikacji zbiorowej.

Pełna integracja

Przedmiotem prac (wykonywało je Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych z Krakowa) była przebudowa istniejącego przystanku Tychy Zachodnie w rejonie ulicy Harcerskiej oraz budowa trzech nowych przystanków – Tychy Grota Roweckiego, Tychy Bielska i Tychy Lodowisko. Zamontowano na nich m.in. przeszklone windy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, oświetlenie, wiaty dla pasażerów, system monitoringu, informację pasażerską on-line oraz automaty biletowe. W przypadku przystanku Tychy Zachodnie dodatkowo wykonano pochylnie i wiaty rowerowe. Dotychczasowy przystanek Tychy Miasto został wyłączony z użytkowania (jego funkcje przejął przystanek Tychy Lodowisko oraz Tychy Grota Roweckiego).

Zobacz galerię zdjęć nowych przystanków Szybkiej Kolei Regionalnej

Dla potrzeb integracji transportu publicznego w mieście zreorganizowano istniejący system autobusowo-trolejbusowy. Rozkłady jazdy dostosowano do kursów pociągów tak, by szybko i łatwo można było dostać się na przystanki kolejowe z każdego punktu miasta. Dodatkowym atutem jest wspólny bilet, tzw. taryfa pomarańczowa, który umożliwia podróż komunikacją autobusową i trolejbusową na terenie miasta, a następnie koleją do Katowic.

Zielony tygrys

- Tychy zwane są „zielonym tygrysem regionu”. Inwestujemy w ekologiczne rozwiązania i działania mające na celu ochronę środowiska. Do nich zaliczamy także realizację projektu Szybkiej Kolei Regionalnej – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Jak zaznacza, pozytywne skutki postawienia na kolej i integracji komunikacji w mieście odczują już niebawem wszyscy. - Nasze działania zaowocują m.in. zmniejszeniem natężenia ruchu drogowego, skróceniem czasu podróży a także zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach. Dzięki redukcji emisji spalin oraz hałasu poprawi się także stan środowiska naturalnego – podkreśla prezydent.

Dalszy rozwój

Patrząc dzisiaj na rozwój kolei w Tychach trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno pojawiały się głosy, że przebiegającą przez środek miasta linię należy zlikwidować, a pozostały po niej wykop zasypać. Na szczęście obrano zupełnie inny kierunek. 14 grudnia 2008 roku otwarto Szybką Kolej Regionalną.

Obecnie pociągi SKR kursując na trasie pomiędzy Tychami, Katowicami i Sosnowcem. W planach jest przedłużenie relacji do Dąbrowy Górniczej, a także do Bierunia i Oświęcimia. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa dwóch wielopoziomowych parkingów „Park&Ride" (przy przystanku Tychy Lodowisko oraz obok budynku dworca kolejowego). Od 9 grudnia obsługę trasy SKR przejmą od Przewozów Regionalnych Koleje Śląskie.