Po 12 latach wróciły pociągi do Wałcza!

Po 12 latach wróciły pociągi do Wałcza!

03 września 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Pierwszego września o godzinie 8.35 ze stacji Szczecin Główny wyjechał pierwszy pociąg z pasażerami zmierzającymi do Wałcza. Pierwszy, po 12 latach od zamknięcia linii nr 403 ze względu na jej zły stan techniczny. Linię udało się przywrócić do jazdy dzięki dwuletnim pracom modernizacyjnym sfinansowanym z funduszy UE.

Fot. Leszek Hodak

Zanim podstawiony przez Przewozy Regionalne szynobus SA 136 ruszył do Wałcza i dalej do Piły, na peronie 3 odbyła się odprawa techniczna połączona z briefingiem, w której wzięli udział m.in. wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Witold Drożdż, Andrzej Piechocki z Centrum Realizacji Inwestycji oraz Andrzej Chańko z Zachodniopomorskiego Zakładu PR.

Można znów dotrzeć do Piły

Wojciech Drożdż podkreślił, że po latach oczekiwań stolica województwa  wreszcie odzyskuje regularne połączenie,  nie tylko z tak istotnym ośrodkiem miejskim jakim jest Wałcz, ale także bezpośrednią komunikację z ważnym węzłem jakim jest Piła.

- Bardzo się cieszę z tego faktu, bo to kolejny sukces samorządu województwa – mówił wicemarszałek. – Przekłada się on na  zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa i dostępności naszego regionu, nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów. Z tej okazji chciałbym podziękować zarówno wykonawcom tej modernizacji – Polskim Liniom Kolejowym, jak i operatorowi  – Zachodniopomorskiemu Zakładowi Przewozów Regionalnych, za to że  udało się nam z początkiem nowego roku szkolnego, tę linię otworzyć.

Zobacz galerię zdjęć z przejazdu po linii 403

Andrzej Piechocki  z PKP PLK przypomniał, że przeprowadzona modernizacja linii 403 to wspólny wysiłek – samorządu województwa, który zapewnił finansowanie inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego,  i jego firmy, która wyasygnowała własne środki na sfinansowanie części przedsięwzięć technicznych związanych z modernizacją.

- Wszystkich mieszkańców województwa zachodniopomorskiego i wszystkich odwiedzających nasze województwo serdecznie zapraszamy do korzystania z tych pociągów – te słowa zachęty skierował do obecnych Andrzej Chańko, dyrektor Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. - Uruchamiamy 5 par pociągów w tej relacji. Mam nadzieję, że linia z każdym dniem będzie się cieszyć coraz większą frekwencją  - stwierdził dyrektor Chańko.

Na torach po latach niebytu

W Szczecinie pociąg 98122 odprawił do Piły wicemarszałek Wojciech Drożdż, natomiast na dworcu w Wałczu witał wicemarszałek Andrzej Jakubowski wraz z gronem wałeckich samorządowców. Pojawienie się pociągu na zmodernizowanej trasie 403 wszędzie spotykało się z uśmiechem zadowolenia. Jeszcze przed odjazdem ze Szczecina o dobry humor pasażerów zadbały Polskie Linie Kolejowe, które wszystkim podróżnym wręczyły folder ze skrótowym opisem inwestycji i z atrakcyjną mapą trasy. Każdy mógł się więc na własne oczy przekonać, że Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego rzeczywiście zmienia obraz regionu.

PKP Polskie Linie Kolejowe przeprowadziły modernizację regionalnej linii kolejowej nr 403 na odcinku Wałcz – Ulikowo w ramach RPO na lata 2007-2013. Odbudowany odcinek ma długość 101,7 km. Przedsięwzięcie obejmowało modernizację w zakresie podtorza, nawierzchni, układów odwodnienia, obiektów inżynieryjnych (w tym trzech dużych mostów), urządzeń sygnalizacji i łączności odcinka oraz peronów i skrzyżowań z drogami kołowymi.

Galeria zdjęć z modernizacji linii nr 403

Linia przystosowana jest obecnie do parametrów eksploatacyjnych w zakresie prędkości wynoszącej do 100 km/h i nacisku 196 kN dla pociągów pasażerskich oraz 80 km/h dla 196 kN dla ruchu towarowego.

Efektem końcowym modernizacji linii nr 403 będzie odtworzenie kolejnych połączeń Pomorza Zachodniego z Wielkopolską oraz z województwem kujawsko-pomorskim. Jednak najważniejszym  jest włączenie Wałcza w sieć regionalnych relacji kolejowych. Warto jeszcze wspomnieć, że ostatni zachodniopomorski przystanek na trasie do Piły to Dobino Wałeckie, za nim zaczyna się już Wielkopolska.