Diagności spotkali się w Zawierciu

Diagności spotkali się w Zawierciu

05 września 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

System diagnostyki Ramzes czy superszybkie Dia.man.te, działające na liniach dużych prędkości – to technologie, których prezentacje można było dziś zobaczyć w Zawierciu. Trwa I Międzynarodowe Spotkanie Diagnostyki Infrastruktury Szynowej.

Fot. Aleksandra Rudzińska-Rdzanek

Zainicjowane w tym roku Międzynarodowe Spotkanie Diagnostyki Infrastruktury Szynowej jest zarazem okazją do obchodów jubileuszów dwóch podmiotów, ściśle związanych z tematyką imprezy. 40-lecie swojej działalności obchodzi w Zawierciu Centrum Diagnostyki PKP Polskich Linii Kolejowych, a firma Graw świętuje 20 urodziny. Patronat medialny nad cyklem międzynarodowych spotkań diagnostów objął „Kurier Kolejowy”.

Diagności z Polski, Rosji, Ukrainy, Węgier i Włoch po raz pierwszy spotkali się, aby wymienić się doświadczeniami i skonfrontować wykorzystywane w swojej pracy technologie. Przykładowo, Włosi zaprezentowali system diagnostyki Ramzes, pojazdy diagnostyczne Archimedes, czy superszybkie Dia.man.te, działające na liniach dużych prędkości.

Czterdzieści lat minęło…

Istotny punkt programu międzynarodowych spotkań w Zawierciu stanowiły wystąpienia tegorocznych jubilatów. Dyrektor Centrum Diagnostyki PKP PLK Jerzy Materna wspominał początki działalności centrum, które od 31 maja 1972 r. kilkakrotnie zmieniało swą nazwę. Pierwotnie był to Ośrodek Badań Stanu Torów, ale w 1986 r. w ramach połączenia z Ośrodkiem Spawalnictwa Nawierzchni Kolejowej kontynuował badania diagnostyczne już jako Ośrodek Badań Stanu Torów i Spawalnictwa Nawierzchni Kolejowej. Potem jeszcze kilka razy placówka zmieniała swą nazwę, aby w końcu w 2008 r. zostać przemianowaną na Centrum Diagnostyki.

Centrum do diagnozowania stanu torów wykorzystuje m.in. drezyny pomiarowe EN-120, pojazdy do pomiaru skrajni UPS-80 czy pojazdy specjalne do inspekcji obiektów inżynieryjnych. Diagności z PKP PLK ściśle współpracują ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji, Politechniką Krakowską i jednostkami diagnostycznymi na Węgrzech.

Dwudziestolatek Graw

Swoją 20-letnią działalność na rynku podsumowała również firma Graw, producent laserowych systemów pomiarowych. Firma niemal od początku swojego istnienia słynie z produkcji toromierzy rejestrujących.

– W Polsce jest w użytku ponad 100 takich toromierzy. Takie urządzenia bardzo ułatwiają pracę diagnostom na torach – tłumaczy Juliusz Grabczyk, prezes firmy Graw.

Juliusz Grabczyk podziękował uczestnikom spotkania za 20 lat owocnej współpracy, za ich wiedzę i entuzjazm i jednocześnie zaznaczył, że te najnowsze i jeszcze doskonalsze, bardziej funkcjonalne urządzenia, czy pojazdy diagnostyczne wciąż jeszcze są przed nimi.