Więcej chętnych do nauki w najstarszej „Kolejówce”

Więcej chętnych do nauki w najstarszej „Kolejówce”

11 września 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W nowym roku szkolnym 2012/2013, naukę na kierunku technik elektroenergetyk transportu szynowego, w najstarszej w Polsce szkole kolejowej im. inż. Stanisława Wysockiego na warszawskich Szczęśliwicach podjęło 30 osób. To dwa razy więcej niż w roku poprzednim.

Fot. technikumkolejowe.pl

Pierwsze na ziemiach polskich technikum kolejowe wchodzi obecnie w skład Zespołu Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego i wciąż jest nazywane dawną „Kolejówką”.

Pozostała jedna klasa
Jednak z resztek świetności pozostał tylko jeden kierunek kolejowy - technik elektroenergetyk transportu szynowego. Poza tym szkoła kształci uczniów na czterech kierunkach: technik elektryk, technik mechatronik, technik logistyk oraz technik spedytor. - Gdybyśmy nie rozszerzyli naszej oferty edukacyjnej o te specjalności, to szkoła przestała by w ogóle funkcjonować – podkreśla Zbigniew Chałas, dyrektor Zespołu Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego.

Mimo to, w tym roku zainteresowanie klasą kolejową było większe niż w poprzednim. Rok temu do pierwszej klasy przyjęto 15 osób. W tym roku chętnych było dwa razy więcej. Od początku września naukę na kierunku technik elektroenergetyk transportu szynowego (dawniej ta specjalność nazywała się trakcja elektryczna) naukę rozpoczęło 30 osób.
- Na tym kierunku przygotowujemy uczniów głównie do pracy na stanowisko maszynisty – mówi dyrektor Chałas. – Uczniowie poznają tajniki obsługi nowoczesnych lokomotyw, pojazdów metra oraz tyrystorowych tramwajowych.

Absolwenci nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Klasa jest objęta patronatem Kolei Mazowieckich. W związku z tym uczniowie, którzy ukończyli ten kierunek mają zapewnioną pracę u samorządowego przewoźnika. – Zdarza się jednak, że nie zawsze tam trafiają – zaznacza dyrektor dawnej „Kolejówki”. A dlaczego? - Ponieważ wielu z nich kontynuuje naukę na studiach wyższych – mówi Chałas.

140 lat tradycji
Technikum Kolejowe im. inż. Wysockiego oficjalnie zwane dziś technikum nr 7 wchodzi w skład Zespołu Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego. Pod taką nazwą funkcjonuje od 2002 r. Najstarsza średnia szkoła techniczna w Polsce, posiada trwałe miejsce w dziejach polskiej i warszawskiej oświaty. Od początku swego istnienia związana z dziejami kolei żelaznych, przez wszystkie lata zasilała kadrę pracowników kolei setkami dobrze przygotowanych absolwentów. Wychowanków szkoły ceniono jako dobrych fachowców i zatrudniano w różnych przedsiębiorstwach i wyższych uczelniach na wielu odpowiedzialnych stanowiskach.

Najwcześniejsze wzmianki o początkach warszawskiej szkoły kolejowej pochodzą z roku 1872, kiedy to u zaborcy rosyjskiego powstał pomysł utworzenia szkoły zawodowej dla młodych robotników. Oficjalną datą powstania szkoły jest sierpień 1875 r., kiedy to rosyjski minister komunikacji Posjet zatwierdził ustawę powołującą do życia Szkołę Techniczną Warszawsko-Wiedeńskiej Kolei Żelaznej.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. szkoła nadal kształciła na wysokim poziomie i wychowywała w duchu patriotyzmu. Uchodziła w opinii społeczeństwa za jedną z najlepszych szkół średnich. Zmieniała kilkakrotnie adres (w 1953 r. przeprowadziła się z Chmielnej 88/90 do obecnego budynku przy ul. Szczęśliwickiej 56), wielokrotnie nazwę, jeszcze częściej program nauczania i specjalności kształcenia. Warto też przypomnieć, że w czasie okupacji pracownicy i uczniowie byli zaangażowani bezpośrednio w działalność konspiracyjną lub pomoc dla podziemia, w warsztatach szkolnych produkowano zamki do pistoletów maszynowych sten.