Olsztyn: ruszyła budowa sieci tramwajowej

Olsztyn: ruszyła budowa sieci tramwajowej

14 września 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wzdłuż ulicy Płoskiego prowadzone są pierwsze prace przy budowie linii tramwajowej. W ten sposób zaczęła powstawać olsztyńska sieć tramwajowa.

Fot. tramwaje.olsztyn.eu

Wykonawca – hiszpański koncern budowlany FCC Construcción – rozpoczął tym samym realizację projektu, który ma zakończyć się do 27 czerwca 2014 roku. W jego ramach powstanie 10 km linii tramwajowej wraz z całą niezbędną infrastrukturą – trakcją elektryczną, przystankami i zajezdnią, przebudowane zostaną też skrzyżowania, przez które pojedzie tramwaj, a dodatkowo Olsztyn zyska nową ulicę – powstanie pierwszy odcinek planowanej od kilkudziesięciu lat ulicy Obiegowej (od Pstrowskiego do alei Piłsudskiego) wraz z pierwszym w mieście dwupoziomowym skrzyżowaniem (z ulicą Żołnierską).

Jednocześnie dla władz miasta nadeszły dobre wiadomości w sprawie przetargu na dostawę 15 niskopodłogowych tramwajów. Urząd Zamówień Publicznych przeprowadził tzw. kontrolę uprzednią przetargu i nie zgłosił zastrzeżeń, co oznacza, że z jego strony nie ma przeciwwskazań, by umowę ze zwycięzcą przetargu, czyli firmą Solaris, podpisać. Druga z firm biorących udział w przetargu – bydgoska Pesa – wycofała złożony wcześniej przez siebie protest, co powoduje, że znikła ostatnia formalna przeszkoda. 12 września Krajowa Izba Odwoławcza oficjalnie zamknęła postępowanie odwoławcze i wkrótce zostanie podpisana umowa na dostawę 15 tramwajów z Solarisem.