Podlasie: mniej zwolnień z PR niż zakładano

Podlasie: mniej zwolnień z PR niż zakładano

14 września 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Przewozy Regionalne, które będą na Podlasiu kontynuować świadczenie usług pasażerskich w zakresie publicznego transportu kolejowego, jeszcze do niedawna planowały zwolnić 62 osoby. Powodem jest zbyt niska dotacja samorządu województwa. Jednak, jak się dowiedzieliśmy, redukcja zatrudnienia obejmie o 13 osób mniej.

Podlasie: mniej zwolnień z PR niż zakładano
Fot. UMWP

Ograniczenia zatrudnienia w Podlaskim Zakładzie Przewozów Regionalnych są spowodowane koniecznością dostosowania struktury do zmniejszonych środków finansowych przeznaczonych przez organizatora na realizację przewozów regionalnych w latach 2013 -2014.

- Redukcja zatrudnienia miała pierwotnie objąć 62 osoby. Dzięki temu, że w przyszłym rozkładzie jazdy drużyny pociągowe z zakładu w Białymstoku będą obsługiwały 2 pociągi interREGIO, liczba zwalnianych pracowników zostanie zmniejszona o 13 osób.

Samorząd Województwa przeznaczy 15,5 mln rocznie dotacji na transport kolejowy. Taka kwota była określona w przetargu na świadczenie usług przewozowych na Podlasiu. To zbyt mała ilość pieniędzy, aby utrzymać miejsca pracy na obecnym poziomie. Powód jest prozaiczny: zapotrzebowanie na usługi kolejowe maleje, a linie są nierentowne.

- Nie jesteśmy w stanie przeznaczyć większej kwoty, niż przeznaczyliśmy, tym bardziej, że kwoty, jakie województwo ponosi na transport kolejowy są wyższe niż ta dotacja, płacimy za dostęp do torów, za elektryczność, a pociągi na Białoruś nie są uznane za międzynarodowe, więc nie możemy otrzymać na nie dotacji z budżetu państwa – tłumaczył miesiąc temu marszałek Dworzański.

W związku z tym utrzymanie dotacji na stałym poziomie, przy malejących dochodach województwa nie jest możliwe.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Jak upadłość PNI wpłynie na PKP Energetykę? Jak upadłość PNI wpłynie na PKP Energetykę?
Następny artykuł Nocne tramwaje wracają do Krakowa Nocne tramwaje wracają do Krakowa