Szlakiem „Opowieści Nieobecnych” z KŚ

Szlakiem „Opowieści Nieobecnych” z KŚ

14 września 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W najbliższą sobotę, 15 września Koleje Śląskie wspólnie z Fundacją Brama Cukermana zapraszają na wycieczkę szlakiem dziedzictwa żydowskiego w województwie śląskim. Impreza ma na celu przybliżenie wielokulturowej historii naszego regionu.

Fot. Marcin Gola

Zainteresowanych zapraszamy o godz. 9:15 na katowicki Plac Andrzeja, gdzie rozdawać będziemy specjalne identyfikatory uprawniające do przejazdu wybranymi pociągami Kolei Śląskich (ilość identyfikatorów jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń). Wycieczka rozpocznie się w Katowicach, a dalsza trasa wiedzie przez Gliwice, Zabrze, ponownie Katowice, Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą oraz Będzin. Uczestnicy będą zatrzymywać się w tych miastach słuchając "Opowieści Nieobecnych" - serii audioprzewodników po dziedzictwie żydowskim w miastach województwa śląskiego. Przedstawiają one historie o żydowskim świecie - miejscach i ludziach, których już nie ma.

Inicjatywa podjęta m.in. przez Koleje Śląskie to ukłon w stronę wielokulturowej historii regionu. Wykorzystując nowoczesny transport oraz technologię informatyczną, przeniesiemy się do odległych czasów, kiedy w miastach województwa śląskiego duży odsetek mieszkańców stanowiła ludność żydowska. Wycieczka ma na celu przypomnienie tradycji i kultury Żydów z sześciu zwiedzanych miast, jak również podkreślenie historii, bez której nie można mówić o teraźniejszości czy przyszłości.
 
Audioprzewodniki i szczegółowe informacje na temat projektu "Opowieści nieobecnych" dostępne są na stronie: www.opowiescinieobecnych.org

Koleje Śląskie przypominają również, iż najbliższa sobota - 15 września - to ostatnia szansa, by zwiedzić Wisłę na rowerze z Kolejami Śląskimi. Akcja  "Pociąg do roweru" organizowana przez Koleje Śląskie i Urząd Miasta w Wiśle dobiega końca.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Nocne tramwaje wracają do Krakowa Nocne tramwaje wracają do Krakowa
Następny artykuł Zatrzymano dyżurnego ruchu ze Starzyn Zatrzymano dyżurnego ruchu ze Starzyn