Mistrzostwa Polski Kolejarzy w badmintonie

Mistrzostwa Polski Kolejarzy w badmintonie

01 maja 2016 | Źródło: Lech Sipko
PODZIEL SIĘ

Na starcie tegorocznych 49 Otwartych Mistrzostw Polski Kolejarzy w Badmintonie stanęło 51 zawodników. Kolejny raz sieciowi miłośnicy popularnej kometki zmagali się w atmosferze aktywnego relaksu odrywając się od codziennych kolejarskich zajęć.

Fot. Lech Sipko

Grę rozpoczęli singliści. Po drodze byliśmy świadkami doskonałych pojedynków w grach indywidualnych i podwójnych. Obserwowaliśmy zmagania na bardzo wysokim poziomie, czasem kompletnie nie adekwatnym do kategorii  wiekowych (tu zapomina się o metrykach), a przy  tym wszystko - to działo się w pogodnych nastrojach.
Frekwencja w tej edycji dopisała. Stawiły się najlepsze ekipy zakładowe, co zapowiadało bardzo ciekawą rywalizację (i taka ona była). Jedynie widoczny był brak reprezentantów IZ  Szczecin - za sprawą nowego dyrektora IZ Szczecin i związków zawodowych. Od tej pory jak widać, wiatr wieje niepomyślny dla sportowców. Oby jak najszybciej zmienił on kierunek!

Wzorcowa organizacja

Imprezę przygotował Andrzej Ampuła wspólnie z Leszkiem Mielcarkiem (obaj panowie z Międzyzakładowej Rady Stowarzyszenia KSTiK „Kolejarz” w Poznaniu). Andrzej Ampuła podjął się organizacji tego ciekawego turnieju nie po raz pierwszy. Jest on zasłużonym, długoletnim działaczem badmintona na terenie Wielkopolski.
Skuteczny w działaniu, ambitny.  A wszystko zaczęło się 40 lat temu i trwa to do dziś. Drugą pasją pana Andrzeja jest wędkarstwo i spacer po Puszczy Noteckiej za grzybami. Winni jesteśmy uznania organizatorom, których rola jest szalenie niewdzięczna. Obaj wspomniani zyskali głębokie uznanie również w oczach wielu osób postronnych, w tym Wojciecha Lisa, burmistrza Wolsztyna, wielkiego entuzjastę sportu, który ufundował uczestnikom zestaw upominków i gadżetów. Inny sponsor Patryk Skopiec (firma TurKol z Poznania) ufundował bilety na przejazd pociągiem retro „Oleńka” na trasie Poznań - Wolsztyn - Poznań.

Konkurencje

Każdy zawodnik/czka mógł wystąpić w dwóch konkurencjach w grze pojedynczej i podwójnej, bądź  w mikście. Rywalizacja toczyła się w czterech kategoriach wiekowych: kobiet i mężczyzn. Grano do dwóch wygranych setów, do 15 punktów.

Rodziny

Nie zawiodły sławne rodziny: Grasiów, (veni, vidi, vici – słowa J. Cezara), przybyli w komplecie (Beata, Filip, Mariusz, Tomasz), łącznie rodzina zdobyła 8 medali w tym 6 złotych. Rodzina Paszkowiaków: (Magdalena, Agata, Alina Paweł), zdobyli łącznie 7 medali w tym 4 złote. Ojciec: Paweł (maszynista pociągu) opłacił z własnych funduszy startowe córek: Magdaleny i Agaty.

Finały okrasą turnieju

Najpiękniejszy, pełen dramaturgii pojedynek stoczyli w grze podwójnej panowie: Filip Graś (student Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile) i Tomasz Graś – z  byłymi wielokrotnymi mistrzami Polaski: Korneliuszem Koptoniem (specjalista elektromonter w ES Śląski) i jego partnerem Kazimierzem Szczurowskim  (IR Warszawa).
Ten piękny, wspaniały spektakl nie był pomyślny Grasiom. Popełnili dużo błędów i pierwszą odsłonę przegrali (11:15). Dwa następne sety to popis przepięknych zagrań Filipa Grasia – głównego bohatera zwycięstwa (15:8,15:9).

Jolanta Foltyn (naczelnik w EZ Wrocław) po swój kolejny  siedemnasty mistrzowski tytuł sięgnęła w sposób lekki, łatwy i przyjemny. Eksmistrzyni wygrywa z każdą zawodniczką i to w takim stylu w jakim akurat jej się chce.  Drugi złoty krążek dorzuciła do kolekcji w deblu wspolnie z Agnieszką Gałkiewicz (EZ Pomorski).
Specjalne nagrody „ Fair play”  komisja mistrzostw przyznała Korneliuszowi  Koptoniowi i drużynie CT Dolnośląski. Imprezę bardzo sprawnie poprowadził sędzia klasy międzynarodowej Piotr Agaciński z PZBad.

Ceremonia zamknięcia mistrzostw

W ceremonii otwarcia i zamknięcia championatu uczestniczyli i nagrody wręczali: Wojciech Lis, Leszek Mielcarek, Elżbieta Czerwińska – delegat techniczny Stowarzyszenia, która dziękowała organizatorom za wzorową pracę, a uczestnikom za sportową postawę.

– Mistrzostwa bardzo udane, a sala sportowa rozgrywek w gimnazjum nr 1 w Wolsztynie doskonała. Wyżywienie i zakwaterowanie wspaniałe – ocenił Marek Kurzawski, IZ Zielona Góra.

Czołowa trójka zespołów otrzymała piękne puchary. Najlepsi „trójkowicze” (poniżej) otrzymali: medale, nagrody rzeczowe i statuetki. Wszyscy  uczestnicy, łącznie z obsługą (sędziowie) otrzymali atrakcyjne upominki. Z Wolsztyna nikt nie wyjechał bez nagrody rzeczowej czy upominku.
Na kolejne jubileuszowe 50-te konfrontacje zaprosili organizatorzy. – Będzie tak samo miło – mówią.
Po zakończeniu części oficjalnej przystąpiono do biesiadowania. Miłą atmosferę skutecznie podtrzymywała muzyka, przy której uczestnicy  tańczyli niestrudzenie aż do północy. Tego wieczora było: wesoło i luźno.

Oto medaliści XLIX MPK:
Kobiety: 
K1:  (14-35 lat), 1. Magdalena Paszkowiak vs. Agata Paszkowiak (obie: CT Zachodni), 2:1, (15:10,  14:15, 15:11).
3 miejsce: Martyna Buraczek (CT Dolnośląski).
K2:  (36-45), 1. Alina Paszkowiak (CT Zachodni) vs. Agnieszka Gałkiewicz (EZ Pomorski), 2:0 (5,8)
3 miejsce: Elżbieta Buraczek (CT Dolnośląski).
K3:  (46-55), 1. Beata Graś (IZ Zielona Góra) vs. Maria Nogajczyk (CT Zachodni), 2:0,(15:3, 15:4)
3 miejsce: Irena Bielat  (CT Dolnośląski).
K4:  (pow. 55 lat), 1. Jolanta Foltyn (EZ Wrocław) vs. Dorota Mikicionek (CT Dolnośląski), 2:0 (2, 3).
3 miejsce: Jadwiga Jakubiak  (CT Dolnośląski).
Mężczyżni:
M1:  1. Filip Graś (IZ Zielona Góra) vs. Marcin Galikowski (CT Zachodni), 2:0 (15:13, 15:10).
3 miejsce: Sebastian Hruszczak (CT Dolnośląski).
M2:  1. Piotr Gałkiewicz (EZ Pomorski) vs. Wojciech Laskowski (IZ Zielona Góra), 2:0 (15:8, 15:12).
3 miejsce: Sławomir Wacarz (IC Kraków).
M3:  1. Korneliusz Koptoń (EZ Katowice) vs. Mariusz Graś (IZ Zielona Góra), 2:0 (15:6, 15:11).
3 miejsce: Tomasz Graś (IZ Zielona Góra).
M4:  1. Wojciech Rosada (CT Zachodni) vs. Kazimierz Szczurowski (IR W-wa), 2:0 (15:13, 15:8).
3 miejsce: Marek Kurzawski (IZ Zielona Góra).

Gra podwójna kobiet:
1. J. Foltyn – A. Gałkiewicz  vs.  M. Paszkowiak – A. Paszkowiak,   2:0,  (15:8,  15:11).
3 miejsce: I. Bielat - J. Jakubiak.

Gra podwójna mężczyzn:
1. F. Graś – T. Graś vs. K. Szczurowski – K. Koptoń,  2:1,  (11:15,  15:8,  15:9).
3 miejsce: W. Laskowski – M. Galikowski.

Klasyfikacja generalna mistrzostw:
1. CT Zachodni      35 pkt.
2. CT Dolnośląski  32 pkt.
3. IZ Zielona Góra  29 pkt.
4. EZ Pomorski     27 pkt.
5. EZ Wrocław      26 pkt.
6. EZ Katowice     25 pkt.
7. IR Warszawa    24 pkt.
8. IC Kraków         23 pkt.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Rok niskopodłogowych weekendów w Gdańsku Rok niskopodłogowych weekendów w Gdańsku
Następny artykuł KZN wśród dynamicznie rozwijających się polskich firm KZN wśród dynamicznie rozwijających się polskich firm