Regulacje Konsultacje ws. tworzenia unijnych towarowych korytarzy kolejowych

Konsultacje ws. tworzenia unijnych towarowych korytarzy kolejowych

22 lipca 2016 | Autor: RW | Źródło: Komisja Europejska, Ministerstwo Rozwoju
PODZIEL SIĘ

Komisja Europejska do 29 sierpnia prowadzi konsultacje społeczne dotyczące oceny rozporządzenia nr 913/201/ UE w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy. Celem regulacji jest zwiększenie efektywności kolei towarowej względem innych rodzajów transportu.

Konsultacje ws. tworzenia unijnych towarowych korytarzy kolejowych
Fot. Rafał Wilgusiak

Rozporządzenie nr 913/2010/UE określa zasady tworzenia i organizacji międzynarodowych korytarzy kolejowych związane m.in. z wyborem, organizacją i planowaniem inwestycyjnym oraz zarządzaniem nimi. Osoby prywatne, przedsiębiorstwa i organizacje zainteresowane tematem lub posiadające ekspercką wiedzę w danym zakresie mogą pomóc w kształtowaniu propozycji, zanim Komisja Europejska przekaże ją Radzie oraz Parlamentowi Europejskiemu do dalszych prac i ewentualnego przyjęcia. Jak wskazuje Ministerstwo Rozwoju, wczesna identyfikacja interesów narodowych pozwoli efektywnie i skutecznie negocjować korzystne z punktu widzenia Polski zapisy na późniejszym etapie prac. Konsultacje KE są okazją dla państw członkowskich oraz dla branży i partnerów społecznych do zaprezentowania swojego stanowiska.

Dążeniem Komisji jest stworzenie międzynarodowych kolejowych korytarzy towarowych tworzących europejską sieć kolejową. Pociągi mają kursować w dobrych warunkach i łatwo przemieszczać się z jednej z sieci krajowej do innej. Rozporządzenie ma zapewnić koordynację między państwami członkowskimi a zarządcami infrastruktury w celu zagwarantowania najbardziej wydajnego funkcjonowania korytarzy. Niezbędne jest też umożliwienie działania operacyjnego prowadzonego równolegle do inwestycji w infrastrukturę i w wyposażenie techniczne, takie jak ERTMS, które powinny zmierzać do poprawy wydajności i przepustowości kolejowego transportu towarowego.

Prace przy projektowaniu korytarzy muszą być spójne z transeuropejską siecią transportową TEN-T. W tym celu KE planuje wprowadzić na szczeblu Unii harmonizujące przepisy. Szczególną uwagę w rozporządzeniu zwraca się na projekty ukierunkowane na ograniczenie hałasu spowodowanego przez pociągi towarowe. W celu wspierania tworzenia w Unii kolejowych korytarzy towarowych Komisja uznaje za konieczny rozwój intermodalnych terminali towarowych. W odniesieniu do każdego korytarza wskazuje na potrzebę ustanowienia odpowiedniej struktury zarządzającej, pamiętając,żeby uniknąć powielania już istniejących.

W razie potrzeby utworzenie tych korytarzy powinno być wspierane finansowo w ramach programu sieci TEN-T, programów badawczych, programu Marco Polo i innych unijnych strategii politycznych i funduszy, takich jak Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego lub Fundusz Spójności, a także Europejski Bank Inwestycyjny.

Szczegółowe zapisy rozporządzenia nr 913/2010/UE znajdują się tutaj.