Andrzej Adamczyk oficjalnie desygnowany na ministra

Andrzej Adamczyk oficjalnie desygnowany na ministra

16 listopada 2015 | Autor: ARR, Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Dziś Andrzej Adamczyk, wieloletni poseł, członek i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury został zaprzysiężony na stanowisko ministra infrastruktury i budownictwa w rządzie Beaty Szydło.

Andrzej Adamczyk oficjalnie desygnowany na ministra
Fot. TVP INFO

Po tym, jak prezydent Andrzej Duda odbierze przysięgę od wszystkich ministrów, ok. godz. 14.00 ma się odbyć powitanie premier Beaty Szydło w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i spotkanie z ministrami. Ok. godz. 15.30 ministrowie udadzą się do swoich resortów. Sejm będzie miał teraz dwa tygodnie na udzielenie wotum zaufania dla nowego rządu.

O powołaniu Andrzeja Adamczyka na stanowisko szefa resortu infrastruktury i budownictwa Beata Szydło poinformowała 9 listopada.

Przypominamy, że w nowym rządzie nie będzie już Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, które zostało podzielone na dwa resorty: Ministerstwo Rozwoju, na czele którego stanie Mateusz Morawiecki oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (odpowiedzialne również za kolej), które poprowadzi Andrzej Adamczyk.

Andrzej Adamczyk urodził się w 1959 roku w Krzeszowicach. W 1979 r. ukończył Zespół Szkół Budowlanych w Krzeszowicach. Od 2014 roku posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne (licencjat) na kierunku rachunkowość i finanse w zarządzaniu - analiza finansowa przedsiębiorstw. Jest członkiem Małopolskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Od 2005 jest posłem na Sejm. W ubiegłej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury bezpośrednio angażując się w problemy polskiej infrastruktury. Bliskie są mu kwestie związane z budownictwem oraz infrastrukturą kolejową.  W Sejmie RP aktywnie uczestniczył m.in. w pracach podkomisji ds. monitorowania wykorzystania funduszy Unii Europejskiej oraz podkomisji do spraw transportu lądowego.

Poseł Adamczyk wspólnie z ekspertami pracował na rzecz poprawy prawa budowlanego i to dzięki jego staraniom udało się wydłużyć czas ważności decyzji o pozwolenie na budowę z 2 do 3 lat. Odznaczał się również dużym zaangażowaniem podczas prac nad nowelizacją ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tzw. specustawa drogowa).