Powiat Gorlicki za połączeniem do Zagórza

Powiat Gorlicki za połączeniem do Zagórza

21 października 2012
PODZIEL SIĘ

Powiat Gorlicki przyłączył się do samorządów, które popierają inicjatywę Marcina Kreisa, miłośnika kolei i fana linii kolejowej Gorlice – Kraków, której celem jest powrót pociągów Intercity na trasę Warszawa - Zagórz przez Stróże i Biecz.

Fot. Marek Miłkowski

O uruchomienie pociągu, który połączy Warszawę z Zagórzem przez Gorlice i Biecz Marcin Kreis stara się od roku. Jego petycję poparli już burmistrzowie Jasła, Gorlic, Sanoka, wiceprezydent Krakowa, senator Stanisław Kogut oraz Uzdrowisko Wysowa. Jednym z samorządów, który w ostatnich dniach dołączył do tego grona jest powiat gorlicki.

Kolej szansą dla Gorlic?

Od kilku lat Zarząd Powiatu Gorlickiego podejmuje wiele działań, których celem jest przywrócenie połączeń kolejowych zarówno tych lokalnych na linii Stróże – Gorlice, jak i dalekobieżnych. 

Zdaniem starosty gorlickiego, uruchomienie połączenia do Zagórza przez Gorlice da szansę rozwoju całemu regionowi, bo ożywi go turystycznie i istotnie ułatwi podróże studentom i osobom pracującym poza powiatem, szczególnie w Krakowie.

Kropka nad „i”

Na taką decyzję czekał Marcin Kreis, pomysłodawca akcji. - Cieszę się, że w końcu do grupy popierających akcję reaktywacji pociągów na trasie kolei transwersalnej biegnącej przez Gorlice dołączył starosta gorlicki. Z wcześniejszych wywiadów wynikało poparcie dla tego pomysłu, ale brakowało tej przysłowiowej "kropki na i" w postaci oficjalnego głosu poparcia skierowanego do przewoźnika – podkreśla Marcin Kreis.