Powstaje SBB Cargo Francja francuska spółka zależna SBB Cargo.

Powstaje SBB Cargo Francja francuska spółka zależna SBB Cargo.

17 kwietnia 2024 | Źródło: SBB Cargo / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Szwajcarska spółka kolejowa SBB CFF SBB otworzyła nową spółkę zależną we Francji w celu znalezienia alternatywnych tras i rozwoju nowego ruchu w tym kraju.

 

Powstaje SBB Cargo Francja francuska spółka zależna SBB Cargo.
Fot. SBB Cargo

 

Nowy podmiot nosi nazwę SBB Cargo France i ma siedzibę w Huningue, małym francuskim miasteczku położonym zaledwie kilka kilometrów od granicy ze Szwajcarią, w pobliżu osi Bazylea-Strasburg, która jest kluczową trasą dla ruchu europejskiego.

Podmiot nie będzie miał na celu konkurowania z francuską spółką krajową FRET SNCF, ale powinien umożliwić SBB znalezienie nowych tras tranzytowych dla obecnego ruchu i stworzenie nowych. Krótko mówiąc, firma będzie mogła korzystać z alternatywnych tras we Francji w przypadku zakłóceń w głównych międzynarodowych korytarzach przez Szwajcarię.

Jako istotny partner SNCF w ramach SIBELIT (Fret SNCF, Lineas, CFL Cargo i SBB Cargo), SBB Cargo zorganizuje, za pośrednictwem SBB Cargo France, rozwój nowych rozwiązań dla swoich klientów wokół osi Mont St Martin/Thionville - Bazylea.

Nie można wykluczyć, że kolejnym powodem, który mógł pchnąć szwajcarską firmę do ekspansji we Francji, jest kryzys FRET SNCF, któremu grozi poważna redukcja i konieczność oddania powierzchni i klientów firmom prywatnym i zagranicznym. Zdaniem analityków nowa spółka stanowi prawdziwą rewolucję dla rynku francuskiego, na którym od lat obserwuje się spadek ruchu międzynarodowego ze względu na słabą wydajność i sieć odbiegającą od oczekiwań operatorów branżowych.