Dwa banki inwestycyjne sfinansują zakup pociągów elektrycznych i akumulatorowych dla LTG Link

Dwa banki inwestycyjne sfinansują zakup pociągów elektrycznych i akumulatorowych dla LTG Link

25 kwietnia 2024 | Źródło: LTG Link / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Nordycki Bank Inwestycyjny (NIB), Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i LTG Link podpisały umowę finansowania zakupu pociągów elektrycznych i zasilanych bateryjnie.NIB i EBI udzielą pożyczek w wysokości 100 mln euro każda na sfinansowanie 9 pociągów elektrycznych i 6 zasilanych bateryjnie, które zastąpią około jednej trzeciej floty pociągów pasażerskich litewskiego przewoźnika. Umowa przewiduje również dostawę części zamiennych i konserwację nowego taboru do 2037 roku..

Dwa banki inwestycyjne sfinansują zakup pociągów elektrycznych i akumulatorowych dla LTG Link
Uroczystość podpisania umowy. Fot. LTG Link

 

NIB i EBI udzielą pożyczek w wysokości 100 mln euro każda na sfinansowanie zakupu 9 pociągów elektrycznych i 6 pociągów akumulatorowych, które zastąpią około jednej trzeciej floty pociągów pasażerskich.

W porównaniu ze starymi pociągami spalinowymi, nowe pociągi będą nie tylko znacznie wygodniejsze, ale także skrócą czas podróży. Pojazdy niskopodłogowe ułatwią wsiadanie osobom starszym, pasażerom z wózkami dziecięcymi, małym dzieciom lub osobom mającym problemy z poruszaniem się.

Elektryfikacja floty pociągów sprawi również, że będzie ona bardziej przyjazna dla środowiska. Szacuje się, że nowe pociągi zmniejszą ślad węglowy transportu pasażerskiego o około 6 500 ton rocznie. Ponadto zmniejszenie zużycia oleju napędowego spowoduje zmniejszenie emisji tlenków azotu o około 39 000 ton rocznie. Wszystkie pociągi elektryczne będą wykorzystywać wyłącznie energię elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii.

"Umowa ta nie tylko toruje drogę do znacznego odnowienia floty pociągów na Litwie, ale także wzmacnia integrację naszych kolei z Europą. Jest to szczególnie ważne dla dalszej poprawy i promowania połączeń kolejowych, rozszerzenia możliwości bardziej zrównoważonych podróży i zwiększenia liczby pasażerów. Jest to nowy etap w litewskim sektorze kolejowym, ponieważ firma odejdzie od wszelkich połączeń, części pociągów lub usług od swoich wschodnich sąsiadów" - powiedział minister transportu i komunikacji Marius Skuodis.

"Robimy kolejny krok w kierunku przyszłości czystego transportu, wypełniając zobowiązanie Grupy do przyczyniania się do rozwoju zrównoważonego systemu transportu na Litwie. Wymaga to zintegrowanych rozwiązań, obejmujących zarówno projekty infrastrukturalne, jak i usługi dla pasażerów i przedsiębiorstw. Wraz z postępem elektryfikacji głównej litewskiej arterii kolejowej, Wilno-Kłajpeda, nabywamy nowoczesne pociągi elektryczne, które zapewnią nową kulturę i doświadczenie podróżowania" - mówi dyrektor generalny LTG Egidijus Lazauskas.

Planuje się, że testy pociągów elektrycznych opartych na szwajcarskiej technologii rozpoczną się na Litwie już w przyszłym roku, a klienci spółki zaczną podróżować pierwszymi nowymi pociągami w połowie 2026 roku. LTG Link będzie również kupować części do pociągów i usługi wsparcia technicznego przez bardzo długi okres - do 2037 roku.

Nowe pociągi będą kursować na popularnych trasach Wilno-Kłajpeda, Wilno-Warena i Kowno-Siauliai. W ramach elektryfikacji kolei, pociągi zasilane bateryjnie będą kursować na liniach, które nie są zelektryfikowane.

 

Uroczystość podpisania umowy. Fot. LTG Link

 

"Zrównoważony transport jest dla nas priorytetem" - powiedział wiceprezes EBI Thomas Östros. "Przejście na zelektryfikowaną flotę pociągów przyniesie korzyści zarówno pasażerom, jak i środowisku. Jako unijny bank klimatyczny jesteśmy zaangażowani w realizację celów klimatycznych UE, a partnerstwo z LTG Link i NIB jest tego dobrym przykładem".

Zarówno EBI, jak i NIB finansowały w przeszłości projekty Grupy LTG. EBI sfinansował między innymi poprzedni zestaw pociągów, który zostanie zastąpiony nowymi instrumentami. Jest to szósty kredyt udzielony przez NIB na rozwój transportu kolejowego na Litwie.

"Stale współpracujemy ze spółkami z Grupy LTG, aby pomóc w ekologizacji sektora transportu, który nadal jest jednym z głównych trucicieli na Litwie. Odnowienie floty pociągów nie tylko sprawi, że działalność LTG Link będzie bardziej przyjazna dla środowiska, ale może również przyciągnąć więcej osób do wyboru pociągów zamiast samochodów" - mówi Jeanette Vitasp, wiceprezes NIB i dyrektor ds. kredytów.

Wartość zamawianych pociągów, powiązanych usług i części zamiennych wynosi 226,5 mln euro.

LTG Link jest częścią LTG Group. Firma świadczy usługi zrównoważonego publicznego transportu kolejowego na Litwie i za granicą. "LTG Link dąży do stworzenia bardziej komfortowych warunków podróży dla wszystkich swoich klientów i zachęcenia ludzi do częstszego wybierania bardziej zrównoważonego transportu kolejowego, przyczyniając się w ten sposób do zmniejszenia wpływu transportu na środowisko. Liczba klientów przewożonych przez spółkę rosła w ostatnich latach, osiągając około 5 milionów pasażerów w 2023 roku, czyli o około 7% więcej niż w tym samym okresie w 2022 roku. 4,7 miliona z tych pasażerów podróżowało na trasach krajowych na Litwie.

Nordycki Bank Inwestycyjny (NIB) to międzynarodowa instytucja finansowa zrzeszająca osiem krajów członkowskich - Danię, Estonię, Finlandię, Islandię, Łotwę, Litwę, Norwegię i Szwecję. Bank finansuje prywatne i publiczne projekty w krajach członkowskich i poza nimi. NIB działa na Litwie od 1994 roku i sfinansował ponad 115 projektów w tym kraju na kwotę około 1,8 mld euro. Więcej informacji o NIB Litwa.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której właścicielami są państwa członkowskie. Bank finansuje inwestycje, które przyczyniają się do realizacji celów polityki UE. Projekty EBI wzmacniają konkurencyjność, sprzyjają innowacjom, przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju, zwiększają spójność społeczną i terytorialną oraz wspierają sprawiedliwą i szybką transformację w kierunku neutralności klimatycznej. W 2023 roku Grupa EBI sfinansowała na Litwie projekty o wartości 654 mln EUR.