SUUS kontynuuje rozwój na Podlasiu. Operator otworzył skład celny i magazyn czasowego składowania

SUUS kontynuuje rozwój na Podlasiu. Operator otworzył skład celny i magazyn czasowego składowania

10 kwietnia 2024 | Źródło: Rohlig Suus Logistics
PODZIEL SIĘ

Rohlig SUUS Logistics uruchomił skład celny oraz magazyn czasowego składowania w oddziale w Choroszczy k. Białegostoku. Nowa inwestycja znacznie zwiększa kompetencje operatora w obsłudze logistycznej towarów importowych i eksportowych firm z Podlasia, a także z krajów bałtyckich. Pozwala m.in. na efektywne zarządzanie zapasami czy odroczenie zapłaty ceł i podatków do momentu wejścia produktów na rynek.

 

SUUS kontynuuje rozwój na Podlasiu. Operator otworzył skład celny i magazyn czasowego składowania
Fot. Rohlig SUUS Logistics

 

Nowe rozwiązania, o sumarycznej powierzchni ok. 3 tys. mkw., są częścią otwartego w styczniu 2023 r. nowoczesnego centrum logistycznego. Obecnie jest to jedyny obiekt w regionie, który - także dzięki systemom regałowym wysokiego składowania – pozwala zarówno na przechowywanie, jak i na obsługę celną towarów wielkogabarytowych. Poza wspomnianą lokalizacją największy polski operator posiada drugi oddział w województwie. W Białymstoku znajduje się magazyn logistyczny oraz terminal cross-dock. Zlokalizowana jest tam także agencja celna wraz z kolejnym magazynem czasowego składowania. W sumie na Podlasiu SUUS zarządza powierzchnią operacyjną 7,3 tys. mkw.

- Jesteśmy obecni na Podlasiu już 14 lat i z roku na rok widzimy, jak firmy w tym regionie rozwijają się, nie tylko na rynku lokalnym, ale także za granicą. M.in. importują surowce czy fabrykaty do produkcji oraz towary gotowe do dystrybucji z Chin, czy Indii. Jednym z fundamentów rozwoju biznesu w skali globalnej jest kompleksowe wsparcie logistyczne, w tym obsługa celna - tłumaczy Krzysztof Gąsiewski, Regional Director w Rohlig SUUS Logistics. - Dzięki odpowiedniej lokalizacji i rozwiniętej infrastrukturze transportowej, takiej jak droga Via Carpatia, Białystok stanowi doskonałą bramę logistyczną do Litwy, Łotwy czy Estonii. W SUUSie zapewniamy stałe połączenia w drobnicowym transporcie drogowym z białostockiego oddziału na tym kierunku. Dlatego nasza nowa inwestycja to także odpowiedź na zapotrzebowanie firm działających na rynkach krajów bałtyckich, które importują i eksportują towary poprzez Polskę - dodaje.

 

Fot. Rohlig SUUS Logistics

 

Skład celny oraz magazyn czasowego składowania stanowią uzupełnienie kompleksowej oferty logistycznej SUUSa na Podlasiu. W regionie operator oferuje także magazynowanie, przeładunki, kompletację, dekonsolidację kontenerów morskich i kolejowych, obsługę e-commerce oraz szeroki zakres usług dodanych, np. banderolowanie, tworzenie zestawów promocyjnych czy etykietowanie. Zapewnia również dystrybucję towarów na rynku polskim i do wspomnianych krajów bałtyckich.

Korzyści z nowych rozwiązań celnych na Podlasiu

- W składzie celnym towary mogą być przechowywane bezterminowo. Pozwala to naszym klientom na efektywne zarządzanie stanem magazynowym, a także płynnością finansową, m.in. poprzez odroczenie płatności ceł czy podatków akcyzowego i VAT, do momentu wprowadzenia produktów do obrotu. Co więcej, w składzie celnym możemy uzupełnić towar o niezbędne na danym rynku oznaczenia czy instrukcje, a także wykonać szereg innych usług dodanych, np. oklejanie opakowań, banderolowanie i etykietowanie. Z kolei przechowywanie w magazynie czasowego składowania jest ograniczone czasowo i nie pozwala na dokonywanie żadnych zmian na produktach. Dlatego to rozwiązanie stosuje się najczęściej, gdy towar oczekuje na odprawę celną i wymaga uzupełnienia niezbędnych dokumentów - tłumaczy Mirosław Kłósek, Customs Product Director w Rohlig SUUS Logistics. Inwestycja na Podlasiu to 10. skład celny i 11. magazyn czasowego składowania SUUSa. Ponadto operator posiada 14 agencji celnych oraz ponad 60 miejsc uznanych. 

 

O Rohlig SUUS Logistics

Rohlig SUUS Logistics jest jednym z największych operatorów logistycznych w Europie Środkowej. Firma specjalizuje się w zarządzaniu logistyką i globalnymi łańcuchami dostaw. Realizuje procesy spedycyjne w oparciu o transport drogowy, morski, lotniczy i intermodalny, a także wdraża projekty logistyki kontraktowej. W 2022 r. spółka wygenerowała przychody w wysokości 2,291 mld zł. Firma zatrudnia obecnie około 2100 pracowników w ponad 30 oddziałach w 7 krajach i zarządza ponad 350 000 mkw. powierzchni magazynowej.