PKP PLK: wypadki psują rozkład jazdy

PKP PLK: wypadki psują rozkład jazdy

26 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wypadki z pieszymi, wchodzącymi na tory w niedozwolonych miejscach, dezorganizują kursowanie pociągów szczególnie na liniach modernizowanych. Z tego względu Straż Ochrony Kolei wzmocniła działania m.in. na trasach województwa pomorskiego.

Fot. PKP PLK

Przechodzenie przez tory w miejscach niedozwolonych tylko w pierwszej połowie 2012 r. na terenie Polski doprowadziło do blisko 200 wypadków. Tragedie spowodowały opóźnienia setek pociągów. W województwie pomorskim w 2012 r. odnotowano 24 wypadki. Kilkadziesiąt pociągów z setkami podróżnych, przez nieostrożność pieszych wchodzących na tory poza przejściami i przejazdami, z opóźnieniem dotarło do celu. Na modernizowanej linii, gdy pociągi kursują tylko po jednym torze, a na drugim trwają prace, wypadek powoduje całkowitą przerwę w ruchu.

Straż Ochrony Kolei w ramach akcji PKP Polskich Linii Kolejowych „Zero tolerancji dla przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych” nasiliła działania terenowe. Po wrześniowych spotkaniach edukacyjnych w szkołach, w październiku są pouczenia, rozmowy, ostrzeżenia i mandaty w terenie. Wczoraj, 25 października patrol SOK, wyposażony w mobilne centrum monitorowania, pilnował właściwych zachowań pieszych m.in. na odcinku Gdynia Główna – Gdynia Chylonia.

- Współpracując z Policją, SOK w ramach edukacji i prewencji stara się poprawić kulturę zachowania na i wokół linii kolejowych. Zasady zachowania na drogach i torach kolejowych są te same. Przechodzić wolno tylko w wyznaczonych miejscach – zaznacza Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku.

Przedstawiciele Zakładu Linii Kolejowych w Gdańsku, Straży Ochrony Kolei oraz Policji przedstawili na konferencji prasowej w Gdańsku przesłanie i cele akcji „Zero tolerancji dla przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych”. Prezentowany był również, wyposażony w kilkanaście kamer, pojazd - mobilne centrum monitoringu, którym dysponuje SOK.

Spotkanie gdańskie kończyło cykl dziewięciu konferencji w dużych miastach polski. Towarzyszyły one październikowym zadaniom prewencyjnym SOK wzdłuż linii kolejowych, wiaduktów i mostów w ramach akcji „Zero tolerancji dla przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych”. Działania są rozszerzeniem kampanii społecznej PLK, Bezpieczny przejazd – "Zatrzymaj się i żyj!".