Wydarzenia 2012: nowe zarządy PKP

Wydarzenia 2012: nowe zarządy PKP

29 grudnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W ramach podsumowania mijającego roku prezentujemy kolejne wydarzenie, które niewątpliwie zasługuje na uwagę, czyli zmiany w zarządach spółek Grupy PKP.

Fot. Adam Brzozowski

Wiosną zmieniły się zarządy w spółkach Grupy PKP. Minister Sławomir Nowak powołał na prezesa PKP S.A. Jakuba Karnowskiego, do nowego zarządu spółki weszli Maria Wasiak, dotychczasowa prezes spółki i ekonomista Piotr Ciżkowicz.

Prezesem PKP PLK został Remigiusz Paszkiewicz, a do zarządu trafili: Karol Depczyński (dyr. ds. finansowych), Jacek Kałłaur (dyr. ds. pracowniczych) i Aleksander Wołowiec (dyr. ds. inwestycji). Spośród członków poprzedniego zarządu stanowiska utrzymali Andrzej Pawłowski (dyr. ds. eksploatacji) i Józefa Majerczak (dyr. ds. utrzymania infrastruktury).

Osoby spoza kolei trafiły też do zarządów PKP Intercity, PKP Cargo i PKP Energetyki, jednak w tych firmach nie zmienili się prezesi. Całkiem nowy zarząd jest zaś w PKP Informatyce, na którego czele stanął Sławomir Nowicki. Nowego prezesa ma TK Telekom – Michała Hamryszaka.

Jedną z pierwszych decyzji nowego zarządu PKP S.A. była zmiana strategii prywatyzacji, która obejmie 13 spółek. Największą zmianą jest plan wprowadzenia akcji PKP Cargo na giełdę – wcześniej PKP S.A. chciały znaleźć dla spółki inwestora branżowego. Na sprzedaż zostaną wystawione: Polskie Koleje Linowe, TK Telekom, PKP Energetyka i PKP Informatyka. Pod młotek pójdzie też szpital uzdrowiskowy w Ciechocinku, a także ośrodki turystyczne Natury Tour.

Pieniądze ze sprzedaży spółek będą przeznaczone na pokrycie części historycznego długu PKP S.A., który wynosi 4,3 mld zł.

Zarząd PKP S.A. ogłosił też, że wprowadza szereg istotnych zmian na kolei, pod hasłem „cztery filary”. Jednym z nich jest reorganizacja PKP PLK, której celem jest lepsze zarządzanie posiadanym przez spółkę majątkiem. W efekcie programu część linii zostanie zamkniętych lub przekazanych na własność samorządom. Reorganizacja ma przynieść duże oszczędności, nawet 800 mln zł. Jednym z jej elementów będzie restrukturyzacja zatrudnienia – ze spółki odejdzie 4,5 tys. z 40 tys. pracowników. Kolejnym celem jest centralizacja procesów: wprowadzono już centralną platformę przetargową, która pozwoli uzyskać PLK znaczne oszczędności.

Największe emocje wzbudził plan redukcji części linii kolejowych. Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych wraz z kilkunastoma organizacjami opublikował list otwarty do władz, w którym apeluje o wycofanie się z tego pomysłu. Jak na razie nie znamy wciąż oficjalnej listy linii, które mają być „optymalizowane”. Prezes Karnowski przekonuje, że wpierw musi zostać sporządzona dokładna analiza ruchu pociągów, a PKP PLK chcą zorganizować w tej sprawie konsultacje z samorządami.

Do pozostałych filarów, proponowanych przez PKP S.A. należą: nakierowanie działań na potrzeby klientów kolei (w tym program „Twoja kolej”), poprawa zarządzania finansami Grupy i lepsze zarządzanie Grupą, w tym koordynacja remontów linii kolejowych i dworców.

Wszystkie najważniejsze wydarzenia z 2012 roku zostały przedstawione w najnowszym numerze tygodnika „Kurier Kolejowy” nr 52-53.

Zamów prenumeratę "Kuriera Kolejowego"