Mnóstwo uwag do nowego rozkładu IC

Mnóstwo uwag do nowego rozkładu IC

14 lutego 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

3 lutego br. PKP Intercity zakończyło konsultacje społeczne oferty przewozowej na sezon 2013/2014. W trzeciej edycji akcji „Zbuduj z nami Twój Rozkład Jazdy” napłynęło 2315 zgłoszeń. Najczęstsze postulaty dotyczyły zmian godzin i tras kursowania pociągów.

Mnóstwo uwag do nowego rozkładu IC
Fot. Mikołaj Manowski

Pasażerowie PKP Intercity S.A. po raz kolejny wzięli udział w konsultacjach dotyczących nowego rozkładu jazdy, który zostanie wdrożony w grudniu 2013 roku. Przez tydzień, od 28 stycznia do 3 lutego br., z interaktywnego formularza umieszczonego na stronie internetowej www.intercity.pl skorzystano 2315 razy.

- Cieszymy się, że akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem pasażerów. W tym roku otrzymaliśmy prawie dwa razy więcej wniosków niż w ubiegłych latach. Poza propozycjami zmian pojawiły się także informacje o tym, co się naszym klientom podoba. Główne postulaty to pociągi kursujące częściej i bezpośrednio do celu. – powiedziała Beata Czemerajda z PKP Intercity.

Wyniki konsultacji pokazują, że propozycje zmian odnoszą się głównie do godzin (41%) oraz terminów (35,6%) kursowania pociągów. Na trzecim miejscu znajdują się sugestie dotyczące innego zestawienia składów (13%).

TLK najbardziej popularne

Podróżni wyrazili opinie na temat różnych tras połączeń. Najbardziej aktywną grupą okazali się pasażerowie podróżujący w relacjach: Wrocław - Kraków, Łódź - Warszawa, Katowice - Warszawa, Lublin - Warszawa. Prawie 90% wypełnionych zgłoszeń odnosiło się do pociągów Twoich Linii Kolejowych. Nie zabrakło także propozycji zmian w komunikacji międzynarodowej.

Najwięcej pomysłów, bo blisko jedną trzecią, zgłosiły osoby jeżdżące pociągiem kilka razy w miesiącu. (33,2%). Niemal połowę mniej zmian postulowali pasażerowie korzystający z kolei codziennie (18,3%) lub kilka razy w tygodniu (17,4 %). W miarę możliwości, po uzgodnieniach z Zarządcą Infrastruktury - spółką PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Ministerstwem Transportu, nadesłane propozycje zostaną uwzględnione w rozkładzie jazdy, na sezon 2013/2013. 

Liczba zgłoszeń pokazuje rosnące zainteresowanie pasażerów udziałem w tworzeniu siatki połączeń. Postaramy się, aby wybrane pomysły trafiły do nowego rozkładu jazdy naszych pociągów. Jednocześnie przypominamy, że ostateczny kształt oferty zależy od wielu czynników, m.in. środków finansowych, dostępu do infrastruktury czy zasobów taborowych - dodaje Beata Czemerajda.

Konsultacje z 2010 roku przyniosły m.in. bezpośrednie połączenie Warszawy z Chełmem i Dorohuskiem, a także bezpośrednie, dzienne połączenie ze stolicy do Budapesztu przez Ostrawę i Bratysławę.

Jak tworzy się rozkład jazdy pociągów?

Proces tworzenia rozkładu jazdy na kolejny rok rozpoczyna się w styczniu bieżącego roku, kiedy zapadają ustalenia związane z ofertą międzynarodową. Na podstawie przekazanych przez Zarządcę Infrastruktury
(PKP PLK) czasów jazdy na poszczególnych liniach, w lutym powstaje wstępny zarys rozkładu jazdy. Wtedy też odbywają się wewnętrzne ustalenia na temat oferty w nowym rozkładzie z Zamawiającym usługi. W przypadku PKP Intercity S.A. jest to Ministerstwo Transportu. Pod koniec marca i w kwietniu składane są wnioski do Zarządcy Infrastruktury o przydzielenie tras pociągów w nowym rozkładzie jazdy. W okresie od maja do sierpnia odbywa się proces konstrukcji i koordynacji rozkładu jazdy, w którym uczestniczą wszyscy przewoźnicy pasażerscy i Zarządca Infrastruktury.

We wrześniu Zarządca Infrastruktury przekazuje przewoźnikom rozkład jazdy do akceptacji i ewentualnych poprawek. W tym czasie PKP Intercity S.A. ma możliwość konsultacji z pasażerami i innymi interesariuszami. Dzięki temu przewoźnik jest w stanie wychwycić błędy oraz poznać opinie ważnych dla niego grup.

Ostatecznie, w listopadzie Zarządca Infrastruktury przekazuje zatwierdzone trasy pociągów obowiązujące w nowym rozkładzie, który wchodzi w życie w drugą niedzielę grudnia.