Regulacje UTK w programie wzajemnych audytów

UTK w programie wzajemnych audytów

05 marca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Europejska Agencja Kolejowa, wraz z krajowymi władzami bezpieczeństwa (w warunkach polskich funkcję tę pełni Urząd Transportu Kolejowego), opracowała tzw. program wzajemnych audytów. Ma on przyczynić się do identyfikacji mocnych i słabych stron funkcjonowania instytucji realizujących odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i interoperacyjność kolei.

Fot. Piotr Cukierski, UTK

Program wzajemnych audytów ma być wdrażany w okresie od października 2013 r. do grudnia 2018 r. Obejmie instytucje właściwe w zakresie kolejnictwa we wszystkich państwach członkowskich UE oraz państwach stowarzyszonych. Zgodnie z przyjętymi założeniami, realizacja programu ma przyczynić się do podniesienia jakości oraz spójności działania poszczególnych krajowych władz bezpieczeństwa, a docelowo przełożyć się powinna na osiągnięcie wspólnego celu, jakim jest budowa jednolitego pod względem technicznym i organizacyjnym, bezpiecznego i konkurencyjnego europejskiego obszaru kolejowego.

Mając na uwadze cele programu oraz korzyści wynikające z wzajemnych audytów, w tym w szczególności możliwość zapoznania się z zewnętrzną oceną realizowanych zadań, a także możliwość wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z innymi państwami, Prezes UTK, jako pierwszy zadeklarował gotowość poddania Urzędu audytowi w ramach pierwszej fazy wdrażania programu wzajemnych audytów. Działania audytowe w Urzędzie, realizowane będą w okresie od października 2013 r. do grudnia 2014 r.