Ministerstwo Finansów pomoże spłacić dług PR

Ministerstwo Finansów pomoże spłacić dług PR

29 marca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Jacek Rostowski, minister finansów wyraził gotowość udzielenia wsparcia ze środków budżetowych, spłaty zobowiązań finansowych spółki Przewozy Regionalne albo jej następców prawnych – taką informację otrzymał dziś Zarząd Województwa Lubuskiego od Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Ministerstwo Finansów pomoże spłacić dług PR
Fot. Patryk Farana

Jak przekonują władze Lubuskiego to sukces Konwentu Marszałków w Bad Muskau, który odbył się w 18-19 października 2012 r. Przewodniczyła mu wówczas Elżbieta Polak, marszałek tego województwa. To właśnie tam podjęto stanowisko w tej sprawie. Obecny na konwecie był również Sławomir Nowak, minister transportu. 

Dokonanie obiecanego przez ministra finansów wydatku z budżetu państwa (jeszcze nie wiadomo w jakiej wysokości) jest możliwe wyłącznie w roku 2014. W związku z tym marszałkowie województw zobowiązani są do przekazania do końca kwietnia koncepcji restrukturyzacji spółki Przewozy Regionalne wraz z opisem docelowego kształtu organizacji świadczenia usług w zakresie regionalnych kolejowych przewozów osób.

Przewozy Regionalne na koniec roku 2012 odnotowały 54 mln zł straty przy przychodach o wartości 1,8 mld zł. Rok 2010 spółka zakończyła stratą wysokości ok. 170 mln zł. Rok później strata zmniejszyła się do 55 mln zł. Spółka szacuje, że lepszy pod tym względem powinien być rok 2013.

W ostatnim czasie spółka porozumiała się ze swoim największym wierzycielem, PKP Polskimi Liniami Kolejowymi dzięki czemu jej krótkoterminowe zobowiązania  w wysokości 384 mln złotych stały się długoterminowymi. Aktualnie PR mają jeszcze dług wobec PKP Intercity – ok. 40 mln zł za sprzedane bilety konkurencyjnego przewoźnika oraz 30 mln zł zobowiązań wobec dostawców taboru.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Już od kwietnia tańsze podróże z PR Już od kwietnia tańsze podróże z PR
Następny artykuł Zmiana czasu bez wpływu na pasażerów Zmiana czasu bez wpływu na pasażerów