Transport intermodalny w Europie

Transport intermodalny w Europie

18 kwietnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Z najnowszego raportu „2012 Report on Combined Transport in Europe”, przygotowanego przez Międzynarodowy Związek Kolei (UIC), wynika, że w 2011 r. w Europie przewieziono ok. 19 127,1 tys. TEU, tj. o 15 proc. więcej niż w 2009 r. oraz o 29 proc. więcej niż w 2005 r.

Fot. Polzug

Autorzy dokumentu oprócz 27 krajów Unii Europejskiej przeanalizowali również sytuację w Norwegii, Szwajcarii, Chorwacji oraz Turcji. Z raportu wynika, że prawie 95 proc. tych przewozów realizowało 135 licencjonowanych przewoźników, operatorów transportu intermodalnego, operatorów logistycznych lub innych podmiotów zaangażowanych w proces organizacji przewozów ładunków w jednostkach intermodalnych (kontenerach, naczepach czy nadwoziach wymiennych).

W 2011 r. przy ich udziale uruchomiono łącznie ok. 303,9 tys. pociągów intermodalnych. Ponad 40 proc. przewozów odbywało się w komunikacji międzynarodowej. Z 126 zidentyfikowanych w ramach raportu relacji przewozowych między poszczególnymi państwami ok. 78 proc. wolumenu (5,6 mln TEU) przypadało na 20 relacji, z których dwie dotyczą Polski.

Pozostałe 5 proc. łącznych przewozów intermodalnych w Europie przypadało na sześciu operatorów oferujących przewozy samochodów ciężarowych (lub ciągników siodłowych z naczepami i przyczepami) przy użyciu specjalnych wagonów niskopodwoziowych (tzw. Ro-La): Adria Kombi, Alpe Adria, Hungarokombi, Ökombi, RAlpin, VIIA Autoroute Ferroviaire Alpine. W 2011 r. w Austrii i Szwajcarii oraz połączeniach międzynarodowych przewieziono łącznie 433,5 tys. pojazdów (ponad milion TEU).

Pełny artykuł (z tabelami), w którym został opisany kolejowy transport intermodalny w Europie ukazał się w dwutygodniku "Kurier Kolejowy".