„Bezpieczny poniedziałek” w Lutolu Suchym

„Bezpieczny poniedziałek” w Lutolu Suchym

22 kwietnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziś w Lutolu Suchym pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ze Zbąszynka i Policja z Międzyrzecza przeprowadzili na przejeździe kolejowym akcję „Bezpieczny Poniedziałek”.

Fot. SOK

Akcja odbyła się w godzinach 9.00 – 11.00 na przejeździe kolejowym kategorii „A” w okolicy Lutolu Suchego w ciągu drogi krajowej nr 92. Akcja „Bezpieczny Poniedziałek” przeprowadzona była w ramach ogólnopolskiej edycji kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd – Zatrzymaj się i Żyj”. Polegała na kontroli w zakresie bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowych przez kierowców i rowerzystów. Zwracano uwagę na brak przestrzegania przepisów drogowych jak np. wjazd na przejazd z rogatkami w czasie ich zamykania, brak reakcji na sygnalizację świetlną i dźwiękową o zbliżającym się pociągu. Podczas działań rozdano około 250 ulotek informacyjnych o zagrożeniach nieprzestrzegania przepisów.

Celem akcji jest przeciwdziałanie niewłaściwym zachowaniom kierowców i pieszych przekraczających przejazdy kolejowe, tym samym zmniejszenie liczby wypadków. Część kierowców nie przestrzega kilku podstawowych zasad narażając życie własne i pasażerów. Statystyki są przerażające, gdyż 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowych powoduje nieostrożność kierowców.

Należy pamiętać, że na skrzyżowaniu linii kolejowej z drogą pociąg ma zawsze pierwszeństwo. Nie tylko z racji prawa, a przede wszystkim z pozycji siły. Droga hamowania pociągu towarowego o masie od 1000 do 3000 ton jadącego zaledwie prędkością 50 km/h wynosi nawet do 1 kilometra. Niecały tydzień temu, 16 kwietnia na obszarze działania Komendy Regionalnej SOK w Zielonej Górze miało miejsce wydarzenie, podczas którego na szlaku kolejowym Piła Główna - Trzcianka na przejeździe kolejowym kat. "D" pod przejeżdżający pociąg wjechał ciągnik rolniczy Ursus C-330 z przyczepą.

- Ustalono, że przyczepa została oderwana od ciągnika i ciągnięta przez lokomotywę kilkadziesiąt metrów po torze. Na szczęście nie było żadnych skutków śmiertelnych i zranienia osób. Kierowca ciągnika i jednocześnie sprawca kolizji został ukarany przez Policję mandatem karnym w wysokości 1000 złotych. Ciągnik i przyczepa nie były zarejestrowane. Lokomotywa doznała uszkodzeń – informuje insp. Artur Wołoszyn, rzecznik prasowy Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Zielonej Górze.