„Bezpieczny poniedziałek” w Lutolu Suchym

„Bezpieczny poniedziałek” w Lutolu Suchym

22 kwietnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziś w Lutolu Suchym pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ze Zbąszynka i Policja z Międzyrzecza przeprowadzili na przejeździe kolejowym akcję „Bezpieczny Poniedziałek”.

Fot. SOK

Akcja odbyła się w godzinach 9.00 – 11.00 na przejeździe kolejowym kategorii „A” w okolicy Lutolu Suchego w ciągu drogi krajowej nr 92. Akcja „Bezpieczny Poniedziałek” przeprowadzona była w ramach ogólnopolskiej edycji kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd – Zatrzymaj się i Żyj”. Polegała na kontroli w zakresie bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowych przez kierowców i rowerzystów. Zwracano uwagę na brak przestrzegania przepisów drogowych jak np. wjazd na przejazd z rogatkami w czasie ich zamykania, brak reakcji na sygnalizację świetlną i dźwiękową o zbliżającym się pociągu. Podczas działań rozdano około 250 ulotek informacyjnych o zagrożeniach nieprzestrzegania przepisów.

Celem akcji jest przeciwdziałanie niewłaściwym zachowaniom kierowców i pieszych przekraczających przejazdy kolejowe, tym samym zmniejszenie liczby wypadków. Część kierowców nie przestrzega kilku podstawowych zasad narażając życie własne i pasażerów. Statystyki są przerażające, gdyż 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowych powoduje nieostrożność kierowców.

Należy pamiętać, że na skrzyżowaniu linii kolejowej z drogą pociąg ma zawsze pierwszeństwo. Nie tylko z racji prawa, a przede wszystkim z pozycji siły. Droga hamowania pociągu towarowego o masie od 1000 do 3000 ton jadącego zaledwie prędkością 50 km/h wynosi nawet do 1 kilometra. Niecały tydzień temu, 16 kwietnia na obszarze działania Komendy Regionalnej SOK w Zielonej Górze miało miejsce wydarzenie, podczas którego na szlaku kolejowym Piła Główna - Trzcianka na przejeździe kolejowym kat. "D" pod przejeżdżający pociąg wjechał ciągnik rolniczy Ursus C-330 z przyczepą.

- Ustalono, że przyczepa została oderwana od ciągnika i ciągnięta przez lokomotywę kilkadziesiąt metrów po torze. Na szczęście nie było żadnych skutków śmiertelnych i zranienia osób. Kierowca ciągnika i jednocześnie sprawca kolizji został ukarany przez Policję mandatem karnym w wysokości 1000 złotych. Ciągnik i przyczepa nie były zarejestrowane. Lokomotywa doznała uszkodzeń – informuje insp. Artur Wołoszyn, rzecznik prasowy Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Zielonej Górze.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł KŚ dostaną od samorządu kolejne 33 mln zł KŚ dostaną od samorządu kolejne 33 mln zł
Następny artykuł PKP PLK przygotowuje nowy cennik dostępu do infrastruktury PKP PLK przygotowuje nowy cennik dostępu do infrastruktury