II dzień „IT dla transportu szynowego”

II dzień „IT dla transportu szynowego”

13 czerwca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

O nowych narzędziach teleinformatycznych dla kolei, oraz o mobilności urządzeń i aplikacji, rozmawiali uczestnicy drugiego dnia konferencji, która odbywa się w hotelu Windsor w Jachrance.

Fot. Adam Brzozowski

III edycja konferencji poświęconej narzędziom informatycznym dla transportu szynowego została zorganizowana przez spółki PKP Informatyka i KOW media&marketing. Od wczoraj w hotelu Windsor pracownicy działów IT w spółkach kolejowych oraz dostawcy narzędzi informatycznych wymieniają się doświadczeniami i szukają sposobów na rozwiązanie problemów z integracją oprogramowania.

 

Dziś, podczas drugiego dnia konferencji, dużo mówi się o mobilności. Na jej temat opowiedzieli przedstawiciele firmy SAP Polska, dla której mobilność to ważny element dalszego rozwoju.

- Mobilność to czwarta fala komputeryzacji. Mobilność wynika ze zmiany charakteru miast, zmiany sposobu przemieszczania, z nowego taboru kolejowego i powstania tanich linii lotniczych. W tych warunkach każdy z nas ma urządzenie mobilne, które może służyć jako portfel i schowek na bilety – opowiada Michał Strzelec, odpowiedzialny w SAP Polska za rozwiązania mobilne.

Organizator konferencji – PKP Informatyka, zaprezentował funkcje swojego nowego systemu sprzedaży, przewidzianego dla przewoźników, którzy posiadają kilka różnych typów tego rozwiązania. Dzięki nowemu systemowi, który wkrótce ujrzy światło dzienne, dziedzinowe oprogramowanie w spółkach w łatwy sposób będzie można zintegrować. – Jesteśmy na etapie przygotowania migracji z obecnych systemów na nowe – informuje Wiktor Żak z PKP Informatyka.

Uczestników „IT dla transportu szynowego” interesowały tematy dotyczące bezpieczeństwa. Jedną z ciekawszych tez postawił Paweł Nogowicz z firmy Evercom, który jest zdania, że wiele metod uwierzytelniania użytkowników przeszło do lamusa, gdyż łatwo je pokonać. Dziś już nikt nie stosuje zabezpieczeń opartych o linie papilarne. Najlepszym aktualnie systemem biometrycznym jest system bezdotykowy, oparty o strukturę żył i przepływ krwi. – To metoda szybka, odczyt trwa 1 sekundę i najlepsza spośród metod uwierzytelniania – tłumaczy Nogowicz.

W „IT dla transportu szynowego” bierze udział ok. 150 przedstawicieli spółek transportowych i informatycznych.  Konferencja to jedyne, ogólnopolskie wydarzenie, będące forum wymiany poglądów między branżą IT, a menadżerami firm funkcjonujących na rynku TSL.

Zobacz relację z pierwszego dnia konferencji