PKP IC rozda pracownikom 1900 tabletów

PKP IC rozda pracownikom 1900 tabletów

29 listopada 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Kolejarskie torby wkrótce się odchudzą. Aplikacja na tablety zastąpi część dokumentów, w które są wyposażeni pracownicy drużyn konduktorskich. Przewoźnik planuje kupić tablety w pierwszej połowie 2014 r.

Fot. Adam Brzozowski

Tablety na wyposażeniu kolejarzy stają się standardem. Do wdrożenia tabletów z odpowiednią aplikacją przygotowują się od dawna Koleje Mazowieckie. Szwajcarski przewoźnik narodowy SBB poinformował niedawno, że planuje kupić dla swoich pracowników aż 30 tys. urządzeń mobilnych (smartfonów i tabletów). Nad aplikacją na tablety pracuje też PKP Intercity.

- Aplikacja mobilna jest przygotowywana w ścisłej współpracy z konduktorami, kierownikami pociągów i naczelnikami sekcji, a także z działem handlowym. Za nami pierwsze prezentacje i testy aplikacji, które spotkały się z pozytywną reakcją przyszłych użytkowników – informuje Beata Czemerajda z biura prasowego przewoźnika.

Rozkład zeszytyowy online

Aplikacja, jaką spółka planuje wdrożyć jest autorskim produktem przygotowywanym dla PKP Intercity. Za zawartość merytoryczną i funkcjonalną odpowiada zespół IT przewoźnika. Samym przygotowaniem aplikacji zajmuje się wybrana w konkursie spółka Kaft.

Aplikacja zawiera elektroniczne wersje wszystkich dokumentów jakimi posługuje się konduktor, m.in. instrukcje i rozporządzenia (wewnętrzne oraz PKP PLK), zarządzenia i  Wykaz Ostrzeżeń Stałych (WOS). Aplikacja będzie automatycznie pobierała aktualny zeszytowy rozkład jazdy obowiązujący maszynistę.

- W aplikacji znajdują się również elektroniczne wersje formularzy wypełnianych przez konduktorów podczas jazdy. Wpisywane wydarzenia będą automatycznie raportowane odpowiednim służbom, np. naszej dyspozyturze – opowiada Beata Czemerajda.

Pracownicy Warsu też mobilni

Do obsługi elektronicznych dokumentów dodano udogodnienia w codziennej pracy konduktorów: dodawanie notatek, zaznaczanie (podkreślanie) tekstu, ustawianie zakładek. Aplikacja ma być elastyczna, możliwa do spersonalizowania i po prostu wygodna.

Tablet z aplikacją "Teczka Konduktora", przygotowaną dla PKP Intercity. Fot. FZZP PKP

Drugim elementem projektu jest wyposażenie obsługi pociągów w tablety. PKP Intercity przygotowuje postępowanie przetargowe na 1900 urządzeń. Spółka zakłada włączenie do zamówienia partii urządzeń dedykowanych obsłudze wagonów sypialnych/kuszetek, czyli przeznaczonych dla pracowników spółki Wars.

Wstępne szacunki zakładają wyposażenie pracowników PKP IC w urządzenia z aplikacją w pierwszej połowie 2014 r. Ale pomimo posiadania tabletów z elektroniczną dokumentacją, kolejarze nie pozbędą się wszystkich dokumentów papierowych, gdyż nie pozwalają na to przepisy.

- Pracownicy będą dysponować wersją elektroniczną rozkładów. Ograniczenia dotyczą niektórych formularzy wypełnianych przez kierowników pociągów, co do których istnieje obowiązek posiadania papierowej, podpisanej wersji podczas jazdy pociągu. W tych obszarach obecnie nie można wprowadzić wersji elektronicznej – tłumaczy Beata Czemerajda.

Pracownicy PR muszą zaczekać

Największy przewoźnik pasażerski w Polsce – Przewozy Regionalne, również planują wyposażenie pracowników w tablety z aplikacjami. Marta Milewska, rzecznik prasowy PR, informuje że trwają testy dwóch rodzajów tabletów w zakładach spółki w Poznaniu i Szczecinie. Decyzja o wdrożeniu urządzeń mobilnych zostanie podjęta po analizie korzyści i funkcjonalności tabletów.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Przewozy Regionalne wstrzymują projekt z powodu trudnej sytuacji finansowej. Spółka planowała zakup 4 tys. urządzeń. Przyjmując, że średnia cena rynkowa przeciętnego tabletu to 500 zł, PR musiałyby wydać na ten cel 2 mln zł. Do tego należy doliczyć koszty stworzenia aplikacji oraz późniejsze koszty połączeń internetowych, aby aplikacja mogłaby być stale aktualizowana.