Pikieta związkowców przed gmachem PKP PLK

Pikieta związkowców przed gmachem PKP PLK

05 marca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Powstrzymanie i rozliczenie restrukturyzacji, zaprzestanie zwalniania pracowników oraz przerwanie pozornego dialogu to główne postulaty związkowców pikietujących dziś pod siedzibą PKP Polskich Linii Kolejowych.

Fot. Agnieszka Jurewicz

W Warszawie pod siedzibą spółki PKP PLK odbyła się pikieta związkowców z Federacji ZZP PKP oraz „Solidarności”. Najważniejsze postulaty związkowców przedstawił Stanisław Stolorz, przewodniczący Federacji ZZP PKP. – Mówimy „nie” dalszym restrukturyzacjom i  dalszym działaniom nieodpowiedzialnym w spółce. Musimy przywrócić normalność, żeby państwo pamiętało o tym, że proporcje 60:40 są dla nas wszystkich podstawową sprawą. Dziś musimy o to walczyć. Mamy nadzieję, że decydenci się obudzą i przywrócą kolei te pieniądze, które się jej należą i zwiększą bezpieczeństwo podróżnych i pracowników – powiedział przewodniczący FZZP.

Pracownik najlepszym dobrem

– Żądamy zaprzestania zwalniania pracowników. Pracownik jest najlepszym dobrem tej spółki – przekonywał Stanisław Stolorz. Związkowcy nie zgodzą się także na zmianę zapisów zawartych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy. Wśród postulatów pikietujących pod siedzibą PKP PLK znalazły się żądania powstrzymania dalszego rozrostu centrali spółki oraz tworzenia nowych stanowisk dyrektorskich. Związkowcy zwrócili także uwagę na problem zatrudniania osób, które nie mają doświadczenia w branży kolejowej.

Postulowali również zaniechania kolejnych zmian w Centrum Realizacji Inwestycji, centralizacji spółki oraz łączenia sekcji eksploatacji. Związkowcy nie zgadzają się także na tworzenie nowej jednostki – Centrum Usług Wspólnych.

Krok do rozwiązania problemów

Do pikietujących wyszedł Andrzej Filip Wojciechowski, wiceprezes zarządu PKP PLK. – Jest mnóstwo ważnych wyzwań w PLK. Wiecie doskonale, że są wyzwania związane z luką pokoleniową oraz związane z warunkami pracy pracowników PLK – powiedział Wojciechowski. – Mam nadzieję, że rozmowami jesteśmy w stanie wypracować dobre rozwiązania dla PLK a w tym dla pracowników, którzy od lat w spółce pracują. Mam nadzieję, że dzięki dzisiejszemu spotkaniu będziemy o jeden krok bliżej do rozwiązania tych problemów.

Wiceprezes Wojciechowski zaprosił przedstawicieli związkowców na spotkanie z prezesem spółki Remigiuszem Paszkiewiczem.

Delegacja związkowców otrzymała na piśmie odpowiedź prezesa spółki. Jest to zaproszenie do włączenia w kluczowe dla PKP PLK inicjatywy w 2014 roku:

  1. program przeciwdziałania ryzyku związanemu z tzw. luką pokoleniową,
  2. program przeciwdziałania ryzyku wykluczenia znacznych grup pracowników z uwagi na pogarszający się stan zdrowia,
  3. reorganizacja PKP PLK służąca podniesieniu efektywności wydatkowania środków publicznych,
  4. walka z patologiami spotykanymi w spółce, w tym z korupcją,
  5. poprawa warunków pracy pracowników poprzez poprawę stanu obiektów, w których przebywają pracownicy PKP PLK,
  6. zmiany w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy i systemie wynagrodzeń w celu dostosowania wewnętrznych mechanizmów do wyzwań współczesnego rynku pracy oraz optymalizacji kosztów finansowych z pieniędzy publicznych,
  7. poprawa satysfakcji pasażerów korzystających z infrastruktury zarządzanej przez PKP PLK.

Galeria zdjęć z pikiety