Parowozy powrócą na szlaki Wielkopolski?

Parowozy powrócą na szlaki Wielkopolski?

17 kwietnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Zarząd PKP Cargo pozytywnie zaopiniował, a następnie przyjął koncepcję utworzenia instytucji kultury na bazie Parowozowni w Wolsztynie, co oznacza tym samym, że może być realizowana po zaakceptowaniu jej przez wszystkie zainteresowane strony. Koncepcja prawno-organizacyjna tej instytucji zakłada m.in. przywrócenie regularnego ruchu pasażerskiego trakcją parową.

Fot. PKP Cargo

Przyjęta koncepcja zakłada zagospodarowanie dotychczas funkcjonującej Parowozowni Wolsztyn poprzez utworzenie instytucji kultury na bazie zasobów Parowozowni. Gotowy do realizacji plan zostanie w szczegółach przedstawiony podczas kolejnego spotkania zaplanowanego na 18 kwietnia 2014 r. w Poznaniu.

Określa on finansowe zaangażowanie poszczególnych stron i ramy wzajemnej współpracy na rzecz rozwoju Parowozowni Wolsztyn. Zgodnie z ustaleniami ze spotkania z samorządami, które odbyło się 28 marca 2014 r. spółka PKP Cargo przesłała już koncepcję do przedstawicieli samorządów.

Wspólna rada

Na obecnym etapie ramowy projekt powołania instytucji kultury w Wolsztynie zakłada m.in. utworzenie Rady Ekonomicznej tej instytucji, w której skład wchodzić będą przedstawiciele wszystkich zaangażowanych stron (Województwo Wielkopolskie, Powiat Wolsztyński, Gmina Wolsztyn oraz PKP Cargo). Głównym zadaniem Rady Ekonomicznej będzie doradztwo w zakresie gospodarki finansowej instytucji. Powołana zostanie również Rada Programowa, której rolą będzie nadzór merytoryczny nad działalnością Parowozowni.

Większe możliwości finansowania

- Zgodnie z zapowiedziami przygotowaliśmy koncepcję prawno-organizacyjną instytucji kultury w Wolsztynie. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej korzystne niż spółka prawa handlowego, bo gwarantuje szersze możliwości rozwoju dzięki większej liczbie źródeł finansowania, w tym m.in. sponsorzy krajowi i zagraniczni, darczyńcy, fundusze ze środków unijnych z różnych programów oraz dofinasowanie od urzędów państwowych - mówi Mirosław Kuk, rzecznik PKP Cargo. - Jesteśmy przekonani, że przedstawiciele samorządów dostrzegą szeroki wachlarz korzyści wynikających z utworzenia instytucji kultury na spotkaniu 18 kwietnia. Kolejnym etapem będzie przygotowanie biznesplanu i realizacja koncepcji

Powrót parowozów

Koncepcja zakłada przywrócenie regularnego ruchu pasażerskiego trakcją parową obsługiwanego przez Parowozownię Wolsztyn i zlecanego przez Urząd Marszałkowski, co spełni oczekiwania miłośników Parowozowni oraz przyniesie wymierne korzyści zarówno lokalnej społeczności jak i całemu regionowi.

W planie przygotowanym przez spółkę instytucja kultury będzie zarządzana przez dyrektora wyznaczonego przez Radę Ekonomiczną. Instytucja będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą, z której pozyskane środki zostaną przeznaczone na cele statutowe.

Niezależnie od rozmów na temat przyszłości Parowozowni Wolsztyn w PKP Cargo trwają intensywne przygotowania do tegorocznej edycji Parady Parowozów, która zgodnie z planem odbędzie się 3-4 maja w Wolsztynie.