Studenci UTH poznają srk z odstraszaniem zwierząt

Studenci UTH poznają srk z odstraszaniem zwierząt

23 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu od dziś posiada na wyposażeniu Urządzenie do Odstraszania Zwierząt UOZ-1 dostarczone przez firmę Neel.

Fot. Adam Brzozowski

Laboratorium sterowania ruchem kolejowym, kształcące studentów Wydziału Transportu i Elektrotechniki UTH, jest jednym z najnowocześniejszych laboratoriów tego typu w Polsce, a nawet w Europie. Radomska uczelnia współpracuje z przedsiębiorstwami kolejowymi, które udostępniają jej swoje najnowsze technologie. Należą do nich m.in. Bombardier i Scheidt & Bachmann. – Biznes zwykle wspiera wydziały mechaniki czy informatyki. Nam udaje się nawiązywać współpracę także z firmami kolejowymi i lotniczymi, które wspierają nasz wydział transportu – mówi Zbigniew Łukasik, rektor UTH.

fot. Adam Brzozowski

Od dziś laboratorium srk wzbogaciło się o kolejny element – Urządzenie do Odstraszania Zwierząt UOZ-1, od prawie 10 lat rozwijane przez firmę Neel. Jest to jedyne tego typu urządzenie na świecie. Emituje ono dźwięki zniechęcające zwierzęta do wchodzenia na tory w chwili gdy pojawia się na nich pociąg. W ten sposób efektywnie zapobiega się wypadkom z udziałem zwierząt.

– Współpraca nauki z przemysłem jest ogromnie ważna. Nasza firma przywiązuje dużą wagę do pracy u podstaw, do kształcenia młodzieży, która powinna mieć głowę otwartą na różne problemy, także problem dzikich zwierząt, które pojawiają się na terenie kolejowym – tłumaczy Marek Stolarski, prezes spółki Neel.

Laboratorium srk działające na UTH posiada urządzenia symulujące przejazd pociągów. Teraz studenci mogą symulować przejazdy pociągów wraz z reakcją UOZ-1 na pojawienie się pojazdów na kolejnych odcinkach linii. Urządzenie emituje wówczas różne sekwencje dźwięków – nagranych alarmujących głosów zwierząt – wywołujących reakcję obronną, czyli chęć ucieczki, lub zastygnięcie zwierząt w bezruchu.

fot. Adam Brzozowski

Urządzenie UOZ-1 jest nadal rozwijane. Przez 5 lat reakcje zwierząt na działanie UOZ-1 badali specjaliści SGGW na linii E20 na odcinku Mińsk Mazowiecki – Siedlce. Aktualnie UOZ-1 jest testowane przez koleje rosyjskie na trasie Moskwa – Sankt Petersburg – Helsinki.

W Polsce jest już zainstalowanych 600 urządzeń UOZ-1 m.in. na linii E65. W planach jest instalacja kolejnych 400 urządzeń na liniach nr 8 i E30.