PKP Energetyka rozpoczyna sprzedaż gazu

PKP Energetyka rozpoczyna sprzedaż gazu

30 czerwca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę na obrót gazem ziemnym dla spółki PKP Energetyka, dzięki czemu od 1 lipca spółka może rozpocząć sprzedaż tego surowca. Tym samym, czołowy polski dostawca energii elektrycznej dołącza do grona podmiotów, które oferują klientom gaz i energię elektryczną w pakiecie.

Fot. PKP Energetyka

- Otrzymanie taryfy gazowej jest zwieńczeniem naszej wielomiesięcznej pracy nad poszerzeniem i uatrakcyjnieniem oferty. Jest to kolejny krok w procesie dywersyfikacji produktów i usług, który jeszcze bardziej umocni stabilną i ugruntowaną pozycję PKP Energetyka. Już w trakcie procesu uzyskiwania pozwoleń na obrót gazem rozpoczęliśmy rozmowy z obecnymi klientami biznesowymi. Stanowią oni duży potencjał do rozwoju na liberalizującym się rynku gazu - komentuje Wojciech Szwankowski, członek zarządu PKP Energetyka.

Taryfa zatwierdzona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zacznie obowiązywać od 1 lipca 2014 roku przez okres 12 miesięcy. Zawiera ona rozliczenia w jednostkach energii (kWh), a nie jak do tej pory w jednostkach objętości (m3). Wiąże się to ze zmianami zatwierdzonymi przez URE, które będą obowiązywały od 1 sierpnia 2014 roku. Wyrażenie cen gazu w jednostkach energii ułatwi ich porównywanie z cenami  innych nośników energii.

Proces formalnych przygotowań do wejścia spółki na rynek gazu trwał od września 2013 roku.  Kolejnymi krokami procesu były: uzyskanie koncesji obrotu paliwami gazowymi od Urzędu Regulacji Energetyki, podpisanie umowy przesyłowej z Operatorem Systemu Przemysłowego Gaz System S.A., rozszerzenie działalności na Towarowej Giełdzie Energii w zakresie handlu gazem  podpisanie z Polską Spółką Gazownictwa umowy w zakresie dystrybucji gazu i ostatecznie -  zatwierdzenie taryfy przez URE.

Badanie potrzeb klientów

W ramach przygotowania do uruchomienia sprzedaży gazu PKP Energetyka przeprowadziła wspólnie z ARC Rynek i Opinia badanie w celu rozpoznanie potrzeb, preferencji wyboru oraz oczekiwań firm w zakresie wyboru sprzedawcy energii elektrycznej i gazu. Badanie na próbie 500 firm (w tym 278 wykorzystujących gaz) wskazało m.in. chęć klientów do zakupu pakietu łączącego energię i gaz.

- Badania, które przeprowadziliśmy wśród przedsiębiorców pokazały, że 74 procent ankietowanych chętnie korzystałoby z jednego dostawcy gazu i energii elektrycznej. Dlatego wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów poprzez pakiet łączący te media. Skorzystanie z naszej oferty pozwoli im na oszczędności, które wynikają z zakupu energii i gazu od jednego dostawcy. Ponadto, oferujemy swoją bezpłatną pomoc w procedurach zmiany dostawcy i wykonujemy wszystkie czynności w imieniu klienta. To ważne, zwłaszcza że część ankietowanych nie decyduje się na zmianę usługodawcy ze względu na obawy przed skomplikowanymi procesami – dodaje Wojciech Szwankowski.

Należy się spodziewać, że efektem wzrostu świadomości klientów dot. liberalizacji rynku gazu będzie rosnąca liczba zmian sprzedawcy tego surowca, tak jak miało to miejsce w wypadku energii elektrycznej. Według danych URE z miesiąca na miesiąc rośnie liczba klientów, którzy decydują się zmienić dostawcę prądu. W I kwartale bieżącego roku odnotowano prawie pół tysiąca takich przypadków. W latach 2012-2013 liczba klientów biznesowych spółki kupujących energię na zasadzie TPA wzrosła łącznie o 186 proc.