Bydgoszcz – Fordon: montaż dźwigarów na estakadzie

Bydgoszcz – Fordon: montaż dźwigarów na estakadzie

26 lipca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Rozpoczął się montaż pierwszych stalowych dźwigarów na 530-metrowej estakadzie. Umożliwi ona tramwajom bezkolizyjny przejazd nad ulicami Fordońską, Kamienną, stacją Bydgoszcz Wschód oraz ulicami Inwalidów i Lewińskiego.

Fot. UM Bydgoszcz

20-tonowe dźwigary są od kilku tygodni zwożone na plac budowy. Ich montaż już się rozpoczął. W pierwszej kolejności nakładane są one na istniejące podpory przy ul. Fordońskiej. Dźwigary po zmontowaniu pozwolą na wylanie betonowej płyty. Ostatnie żelbetowe filary powstają jeszcze na terenach kolejowych. Trwa tam także przebudowa peronów. Zintegrowany węzeł ma umożliwiać komfortowe przesiadki z tramwaju na pociąg i na odwrót.

Duży plac budowy powstaje także na Przylesiu. U zbiegu ulic Akademickiej i Korfantego powstaje trzytorowa pętla awaryjna. Trwają tam prace związane z korytowaniem, czyli wykonaniem wykopu pod torowisko.

Na przebudowanym skrzyżowaniu ulicy Romanowskiej z północną jezdnią Akademickiej montowana jest sygnalizacja świetlna. Światła mają sterować ruchem na większości skrzyżowań, które przecinać będzie torowisko. Sygnalizatory nadadzą priorytet komunikacji zbiorowej.
Wzdłuż Akademickiej od Rejewskiego do Romanowskiej powstały fragmenty chodników i ścieżki rowerowej. Wzdłuż prawie całej trasy wykonano też fundamenty pod słupy trakcyjne. Na powstających przejazdach tramwajowych odbywa się zbrojenie i wylewanie betonowych ław, które mają zapewnić maksymalną trwałość infrastruktury.

Przy ul. Lewińskiego na ułożonych w ubiegłym tygodniu podkładach montowane są szyny. Modernizowana jest także ulica Andersa na odcinku od Piłsudskiego do Geodetów. Powstaje także jej nowy fragment od Gieryna do Geodetów.

Wstępnie na 5 sierpnia zaplanowano otwarcie ul. Kaliskiego, gdzie przebudowywane jest skrzyżowanie z Akademicką. Następnie wykonawca przejdzie na północną stronę skrzyżowania (ulicę Rupniewskiego).